Mii de oameni au participat la inaugurarea Manastirii „Maria Radna”

Duminica, 02 August, 2015    /    1674 accesari

Mii de oameni  au participat la inaugurarea Manastirii „Maria Radna”

Mii de oameni  au participat la inaugurarea Manastirii „Maria Radna”

Începutul lunii august a adus în orasul Lipova un eveniment grandios si deosebit, care a adunat mii de credinciosi la un loc, pentru câteva ore.
Totul a avut loc la Mânastirea „Maria Radna” , în data de 2 august, când a avut loc inaugurarea partiala, în urma lucrarilor de reabilitare care au fost prevazute penru acest lacas de cult. Printre miile de persoane prezente la Radna, cu aceasta ocazie, au fost prezento si numerosi oficiali europeni, precum si un trimis al Papei Francisc.
Ceremoniile din cadrul evenimentului, dedicate binecuvântarii lucrarilor de restaurare a Manastirii „Maria Radna”, au început înca de la orele diminetii si au durat mai multe ore, în total, peste 4 ore. În tot acest timp, au fost oficiate slujbe religioase, transmise în trei limbi: româna, germana si maghiara .
La eveniment au fost invitati, printre altii, Papa Francisc si presedintele României - Klaus Iohannis. Acestia nu au avut posibilitatea sa participe la ceremonii, fiecare dintre ei având câte un reprezentant, prin intermediul caruia au fost transmise mesajele lor, tuturor credinciosilor prezenti la Radna, precum si celor care au urmarit evenimentul din fata televizoarelor.
Mesajul Papei Francisc a fost transmis de catre delegatul special - cardinalul Joachim Meisner, arhiepiscop emerit de Köln. Acesta a citit în fata celor prezenti o scrisoare transmisa de Papa Francisc, în care, au fost exprimate gânduri frumoase si s-a evidentiat importanta evenimentului de la Lipova, acesta fiind considerat "de importanta globala".
În Manastirea “Maria Radna” au fost prezenti de asemenea numerosi oficiali europeni, printre care  dintre cei prezenti îi amintim pe Hartmut Koschyk - însarcinat al Guvernului federal german pentru problemele imigrantilor si ale minoritatilor nationale germane din estul Europei, Soltész Miklós - secretar de stat pentru problemele cultelor, minoritatilor si asociatiilor civice în Guvernul ungar, Victor Opaschi - secretar de stat pentru culte, din partea Guvernului României, Király András - secretar de stat în cadrul Ministerului Educatiei, si Reinhold Gall - ministru de interne al Landului Baden-Württemberg si membru al Parlamentului regional.
De asemenea au fost prezenti parlamentari români si straini, ambasadori si oficiali locali din mai multe tari, reprezentatnti locali din tara, în total, în biserica, fiind prezenti aproximativ 400 de invitati.
Accesul în incinta bisericii unde au fost oficiate slujbele a fost posibil doar pentru cei 400 de invitati oficiali, pentru miile de persoane care au venit la Lipova cu aceasta ocazie, fiind amplasate afara, în fata manastirii, doua ecrane uriase, pe care toti credinciosii prezenti au avut ocazia sa urmareasca  toate ceremoniile oficiate in interoriul bisericii.
În timpul ceremoniilor, au oficiat peste peste douazeci de arhiepiscopi, episcopi si delegati diecezani din tara si strainatate, iar predica a fost rostita în limba germana de catre Joachim Meisner, aceasta fiind imediat prezentata si în limbile româna si maghiara de doi preoti concelebranti.
Proiectul de reabilitare a Manastirii « Maria Radna » se va finaliza în proportie de 100% pâna la sfârsitul anului 2015
Reabilitarea Manastirii „Maria Radna” a început acum 3 ani si valoarea proiectului se ridica la peste 10 milioane de euro, adica 47,14 milioane de lei, pâna în momentul de fata, aceasta fiind cea mai mare finantare care a fost accesata pentru un lacas de cult în România.
Conform Episcopiei Romano-Catolice din Timisoara de care apartine Manastirea „Maria Radna”, pâna la acest proiect, finan?arile pentru astfel de proiecte nu depa?eau doua milioane de euro.
Lucrarile prevazute în cadrul proiectului de reabilitare de la „Maria Radna” sunt unele foarte ample, aici fiind cuprinse si imobilele din jurul manastirii, precum si toate zonele care se afla la exteriorul manastirii, acestea urmând a fi amenajate sub forma de parcuri, zone de acces, zone verzi. În complexul de cladiri aflate în jurul manastirii, au fost amenajate un muzeu, o biblioteca cu 10 000 de volume vechi, va fi organizata o expozitie permanenta, iar într-o parte din cladiri, vor fi sali de conferinte, în total fiind restaurate trei cladiri declarate monumente istorice.
Inaugurarea din data de 2 august 2015, a fost una partiala, pâna la aceasta data lucrarile de reabilitare au fost finalizate în proportie de 80%, existând cladiri din jurul manastirii unde înca se lucreaza la finisaje, iar toata zona din exterior cu parcuri si cai de acces este în curs de reamenajare.
Noul termen limita de finalizare a lucrarilor de restaurare la Manastirea „Maria Radna”,  este data de 1 decembrie 2015.  Înainte cu câteva saptamâni  de evenimentul din 2 august, pe parcurusul lunii iulie , s-a prevazut ca santierul sa fie închis, astfel încât sa fie curatata zona si pregatita pentru a exista acces în toate cladirile si zonele din jurul manastirii.
Odata finalizate lucrarile de restaurare si reamenajare, de la finalul anului 2015, întregul complex va fi cuprins într-un circuit turistic permanent, conform reprezentantilor manastirii, estimându-se o dublare a  numarului de vizitatori, care în prezent est de aproximativ  80 000 pe an.
Manastirea franciscana Maria Radna poarta hramul Maicii Domnului si, conform înscrisurilor, prima biserica a fost ridicata în 1520, dar lacasul a fost distrus de doua ori, sub ocupatia turceasca si de un incendiu. În biserica exista o icoana a Maicii Domnului, care nu a fost distrusa de turci si incendiu, motiv pentru care este considerata facatoare de minuni.
Biserica actuala a fost sfintita în 1767, iar in 1992 a fost declarata Basilica Papala Maica Harurilor.