PROGRAM ZILELE ORAŞULUI LIPOVA 21-22 OCTOMBRIE 2016

Marti, 18 Octombrie, 2016    /    1101 accesari

PRIMĂRIA  ŞI  CONSILIUL  LOCAL  AL  ORAŞULUI  LIPOVA,

au  deosebita plăcere de a vă invita să participaţi la festivităţile organizate cu prilejul sărbătoririi evenimentului care celebrează

„Zilele Oraşului Lipova” – Ediţia 2016!

Vă  aşteptăm să fiţi alături de noi, la sărbătoarea oraşului Lipova, în cele două  zile:

Vineri – 21 Octombrie 2016  şi Sâmbătă – 22 octombrie 2016, pentru a petrece alături de noi şi invitaţii noştri , cele mai frumoase momente în oraşul Lipova, cu  un program deosebit pentru cele două zile de sărbătoare !

ZIUA 1 :

Orele 11:00 – 15:00 – Parada portului popular; deschiderea evenimentului; ateliere de creaţie, cu vânzare de produse handmade şi produse alimentare (Zonă: Centrul Oraşului Lipova,-Piaţa Libertăţii – Bazar)

Orele 15:00 – 17:00, spectacol artistic susţinut de ANSAMBLURILE  FOLCLORICE:

1. Ansamblul „Lipovana” – Lipova
  2. Ansamblul „Floarea Crişului” – Chişineu Criş,

coordonator: SUCIU CRISTIAN

1. Ansamblul „Doina Bihorului” – Ansamblul Asociaţiei Culturale Române din CHITIGHAZ – UNGARIA, instructor: GROS  GHEORGHE
  2. Ansamblul „Datini Arădene” – Arad

Orele 17:00 – 18:00 : program artistic susţinut de interpreţii:

1. LUCIAN DRĂGAN
  2. ALEXANDRA  DRĂGAN
  3. Ansamblul folcloric „Zărandul” – Palatul Copiilor Arad,

coordonator: VASILE  PERI

Orele 18:00 – 19:00 – program artistic susţinut de interpreţii:

1. CLAUDIA  IONAŞ
  2. NENA  DAMIAN
  3. CRISTIAN  SALAŞAN
  4.  ROBERTA  SELAGEA
  5.  ADRIAN  DIŞ
  6.  DANIEL  ILIE

Orele 19:00 – 20:30 – program artistic susţinut de interpreţii:

1. FLORIN  IONAŞ – GENERALUL
  2. TINU  VEREŞEZAN
  3. CARMEN  POPOVICI  DUMBRAVĂ
  4. DIANA  SELAGEA
  5. LELE  CRĂCIUNESCU
  6. VIOREL  LERIC

ACOMPANIAMENT  MUZICAL: Acompaniaza ,, Ansamblul Vicodorii`` condus de Florin Ionas - Generalul

Orele 20:30 – 22:30  - Spectacolul artistic se va continua cu MUZICĂ, JOC ŞI  VOIE  BUNĂ, în compania interpreţilor invitaţi şi a orchestrei.

ZIUA 2:

Orele 12:00 – 15:00 –Ateliere de creaţie, cu vânzare de produse handmade si produse alimentare (Zonă: Centrul Oraşului Lipova,-Piaţa Libertăţii – Bazar)

• Activităţi distractive pentru copii: jocuri, competiţii sportive, alte surprize (Zonă: Parcul Mare - Parcul Libertăţii) – alături de Asociaţia „Afară din Casă”, Clubul Copiilor Lipova şi  „AMC Betleem” Lipova

Orele 17:00 – 19:00Muzeul Oraşului Lipova – „Pictură şi poezie lipovană”  - Expoziţie de pictură „Pictori lipovani” şi recital de poezie a Cenaclului literar şi de arte vizuale „Muza”. Recital al Cvartetului ....... - Arad

Orele 15:00 – 22:30

DANS SPORTIV, DANS MODERN, GIMNASTICĂ  AEROBICĂ , CU  INVITAŢII  SPECIALI:

1. TRUPA  DE  DANS  „ANGELS” – Clubul Copiilor Sântana, coordonator:

DIANA  BLINDU

1.  TRUPA  DE DANS „STIL” – Palatul Copiilor Arad, coordonator:
  2.
  3.  TRUPA DE AEROBIC „GYM  KIDS” – Clubul Copiilor Lipova,

coordonator: PAPPIOSIF