PRIMARIA LIPOVA

 • Slide 1
 • Slide 4
 • Slide 3
 • Slide 2
 • Slide 5
 • Slide 6
 1. FaceBook
 2. Google Plus
 3. Twitter
 4. Pinterest

PRIMĂRIA LIPOVA

Adresa: Str. N. Balcescu, nr. 26
Lipova, Jud. Arad, Romania
Nr.Tel: 0257-561.133
Nr.Fax: 0257-563.067
Adresa E-mail:
contact@primarialipova.ro
Adresa Website:
www.primarialipova.ro


DETALII » ŞTIRI LOCALE ŞI ANUNȚURI PUBLICE Vezi si altele

Ultimul sunet de clopoțel... Clasa 12 A – Profil Real, a predat ştafeta liceului colegilor mai mici

Marti, 21 Iunie, 2016    /    1946 accesari


Ultimul sunet de clopoțel... Clasa 12 A – Profil Real, a predat ştafeta liceului colegilor mai mici

Clasa 12 A – Profil Real, a predat ştafeta liceului colegilor mai mici

 

Vineri, 3 iunie 2016, a sunat clopoţelul pentru ultima dată şi pentru cei 22 de elevi absolvenţi ai clasei a XII-a A, profil real, specializare matematică-informatică, intensiv informatică.

După cei patru ani de liceu absolvenţii acestui profil se pot mândri cu o serie de activităţi deosebite la care au participat în perioada 2012-2016.

Vor rămâne în memoria colegilor, părinţilor  şi profesorilor lor cu următoarele rezultate şi activităţi:

 • Rezultate foarte bune la învăţătură şi purtare, premiul de excelenţă la profilul real fiindu-i acordat elevului Borcean Rareş-Adrian, cu media generală 9,95 obţinută la profilul real în cei patru ani de liceu.
 • Elevii care au primit premii şi menţini în acest an şcolar sunt: premiul I: Borcean Rareş-Adrian cu media 9,96; premiul II: Avasilcăi Călin cu media 9,90; premiul III: Vesalon Luisa cu media 9,63; menţiuni: Varga Iulia-Alexandra şi Jicărean Raul-Alin cu media 9,53, Carole Voicu-Octavian cu media 9,50 şi Toplean Alexandru-Sebastian cu media 9,06.
 • Rezultate foarte bune la olimpiade şi concursuri şcolare de-a lungul celor 4 ani: olimpiadele şcolare de specialitate, concursul Infoeducaţie, concursul de matematică Valeriu Alaci organizat de Universitatea Politehnica din Timişoara, sesiuni de referate şi comunicări ale elevilor ş.a.
 • Dintre acestea, se remarcă participarea echipei Smart Team Lipova (Avasilcăi Călin, Borcean Rareş, Varga Iulia şi Vesalon Luisa) coordonată de prof. Drăgan Aliodor, la Concursul Profesional de Idei „Intelligent Electricity Generation”, ediţia a V-a, organizat de Universitatea Politehnica din Timişoara în anul 2015, cu un dispozitiv inteligent de economisire a energiei electrice, pentru care a primit premiul special, şi participarea elevului Toplean Sebastian la ediţia a VI-a a aceluiaşi concurs, în anul 2016, cu lucrarea Mănuşa „Smart Glove”, sub coordonarea aceluiaşi profesor.
 • Dintre cei 22 de elevi ai clasei, 12 au promovat examenele şi au obţinut certificarea competenţelor de utilizare a calculatorului de nivel internaţional, prin Permisul ECDL profil BAC Complet, iar 3 elevi au susţinut şi promovat examenul Cambridge  pentru certificarea competenţelor de utilizare a limbii engleze, tot la nivel internaţional.
 • Participare activă la viaţa şcolii şi la deciziile care îi privesc direct pe elevi, prin cei doi elevi care au fost preşedinţi ai Consiliului elevilor din şcoală, în clasele IX-XI: Pandelea Raluca şi Abrudan Bogdan; aceiaşi elevi i-au reprezentat pe colegii lor şi în Consiliul Judeţean al elevilor în trei ani. Din clasa a XII a A de-a lungul anilor de liceu cei doi presedinti ai Consiliului scolar al elevilor Pandelea Raluca si Abrudan Bogdan care au paritcipat alaturi de alti elevi de liceu din municipiul Arad si din judet la proiecte internationale ( Erasmus Grecia).
 • Participare la trei cursuri opţionale care să-i pregătească pentru viitoarea carieră, programe derulate de Junior Archievement Young Enterprise România, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei Naţionale, şi anume: Fii antreprenor!, Economie aplicată şi  BaniiIQ.
 • Participare la activităţi cultural-artistice şi sportive, la spectacolele organizate de şcoală în ultimii patru ani de liceu, la Balul Bobocilor, la competiţiile sportive de nivel local şi judeţean, ş.a. (patru elevi au fost membri în echipa de teatru a şcolii, iar trei eleve au fost membre în echipa de volei a şcolii).
 • Dintre activităţile mai interesante organizate în cei patru ani cu elevii amintim: o vizită la obiective culturale din Timişoara, la Fabrica Coca-Cola din Timişoara, la Universitatea Politehnica din Timişoara, la firma Robac din Lipova, la Unitatea Militară din Radna şi la muzeul acesteia, la obiective turistice şi culturale din Deva şi Hunedoara, ş.a.
 • Participare la mai multe activităţi de voluntariat în cei patru ani de liceu alaturi de Centrul de voluntariat Lipova.

Acum, la finalul unor ani de liceu foarte bogaţi în activităţi le dorim absolvenţilor noştri să rămână la fel de activi în viaţă, să confirme buna pregătire din liceu prin rezultate foarte bune în ceea ce vor întreprinde.

Drum bun în viaţă!

 

 

                               

 

Prof. Nicolae Daniela

 

 

 

 

Clasa 12 B – Profil Uman, a spus la revedere liceului

 

Pentru absolvenții clasei a XII-a B filologie de la Liceul „Atanasie Marienescu” din Lipova, ziua de 3 iunie a avut o încărcătură emoțională specială. Printre lacrimi de bucurie dar și de regret, elevii și-au luat rămas bun de la tot ceea ce a însemnat „viață de licean”: profesori, colegi, studiu, muncă!

Ne putem mândri și anul acesta cu o performanță deosebită. Șefa noastră de promoție, eleva Diana Dabija, nu numai că a încheiat anul școlar cu media 10 (zece), și nu ar fi prima dată, dar în spatele rezultatelor deosebite obținute de ea de-a lungul celor patru ani de liceu (premii și participări la diverse concursuri și olimpiade), se ascund ore întregi de lectură, studiu și...muncă. Este de menționat faptul că anul trecut, a făcut cinste liceului nostru, fiind răsplătită cu un merituos premiu III la faza județeană a Olimpiadei de Limba și literatură română.

Și alți elevi ai clasei de filologie - intensiv limba engleză s-au remarcat prin rezultatele foarte bune obținute în anul școlar 2015-2016, motiv pentru care la clasa a XII-a B s-au acordat următoarele premii și mențiuni:

 • PREMIUL I: Diana Dabija (media 10)
 • PREMIUL al II-lea: Mădălina Cimpoeșu (media 9.97)
 • PREMIUL al III-lea: Marinela Scrob (media 9.91)

MENȚIUNI:

 • Daiana Popescu (media 9.88)
 • Iasmina Cădar (media 9.69)
 • Alexandra Șecman (media 9.66)
 • Cristiana Călean (media 9.61)
 • Denisa Szekeres (media 9.52)

                                

La rândul nostru, ca și dascăli, ne luăm la revedere de la o genereție de copii frumoși pe care ne-am străduit cât mai bine să-i formăm pentru viitoarea lor profesie dar și pentru viața de adult.

Mult succes în tot ceea ce veți întreprinde, dragi absolvenți! Să vă îndepliniți toate visurile și să vă aduceți aminte cu drag și recunoștință de profesorii care v-au educat, v-au sprijinit și v-au deschis calea spre cunoaștere!

 

Multe, multe felicitări!

 

prof. Deleanu Cristina

Alte imagini:

http://ec.europa.eu/solvit/index_ro.htm
https://sgg.gov.ro/new/guvernare-transparenta-deschisa-si-participativa-standardizare-armonizare-dialog-imbunatatit-cod-sipoca-35/

PRIMĂRIA ORAȘULUI LIPOVA utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.primarialipova.ro. Vă aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC (”Directiva E-Privacy”) și de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a accestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (”Regulamentul GDPR”).Politica de cookies sau/si Politica de Confidentialitate si dorim sa confirmi acordul tau.