VALENŢE EDUCATIVE ALE ACTIVITĂŢILOR DIN SĂPTĂMÂNA ŞCOALA ALTFEL : „SĂ ŞTII MAI MULTE SĂ FII MAI BUN !”

Miercuri, 01 Iunie, 2016    /    1090 accesari

VALENŢE EDUCATIVE
 ALE ACTIVITĂŢILOR DIN SĂPTĂMÂNA ŞCOALA ALTFEL :
„SĂ  ŞTII MAI MULTE SĂ FII MAI BUN  !”

VALENŢE EDUCATIVE

ALE ACTIVITĂŢILOR DIN SĂPTĂMÂNA ŞCOALA ALTFEL :

„SĂ  ŞTII MAI MULTE SĂ FII MAI BUN  !”

Structura anului şcolar cuprinde în semestrul II, înainte de vacanţa de primăvară a elevilor, o săptămână de activităţi extraşcolare.

Ca în fiecare an la Liceul Atanasie Marienescu Lipova, după consultarea părinţilor şi a elevilor, după dezbateri  în Consiliul profesoral şi în Consiliul elevilor, profesorii au elaborat un program special pentru săptămâna 18-22 aprilie.

Activităţile s-au înscris în următoarele categorii: activităţi şi competiţii sportive, excursii şi drumeţii, activităţi culturale şi artistice, activităţi de orientare şcolară şi profesională, activităţi de educaţie civică,  activităţi de educaţie pentru un stil de viaţă sănătos, activităţi de ecologizare şi protecţia mediului, vizionări de film, activităţi de educaţie rutieră, activităţi de prevenire a delicvenţei juvenile şi a violenţei şi nu în ultimul rând activităţi de cultivare a respectului faţă de trecutul poporului nostru şi faţă de tradiţiile româneşti şi locale.

Obiectivele  activităţilor propuse au fost acelea de a dezvolta la copii capacitatea de comunicare, de exprimare corectă a cunoştinţelor, de manifestare a emoţiilor, de susţinere şi argumentare a punctelor de vedere personale. Copiii prin activităţile la care au participat au învăţat că timpul liber se poate petrece şi în natură cu prietenii, cu familia sau colegii nu doar în faţa calculatorului. Au fost dirijaţi să îşi dezvolte sentimentul de patriotism, să  descopere istoricul oraşului în care trăiesc, să aprecieze frumuseţea şi specificul locurilor natale.

Toţi copiii au participat la activităţi deosebite, pregătite din timp de către domnii profesori prin rezervări ale mijloacelor de transport, rezervari la muzee, teatre, săli de spectacole şi film, instituţii de învăţământ superior, întocmirea contractelor de parteneriat şi a acordurilor parentale pentru participarea elevilor la o activitate sau alta. Toate eforturile cadrelor didactice s-au finalizat cu întocmirea dosarelor şi a cererilor de aprobare a activităţilor de  către conducerea şcolii.

La clasele I-IV de remarcat sunt activităţile desfăşurate pe ateliere de creaţie care au dat posibilitatea fiecărui elev să îsi pună în valoare talentul, să se facă cunoscut şi apreciat de către colegii lui.

La clasele de gimnaziu V – VI cele mai distractive activităţi au fost cele de descoperire a talentelor în domeniul culinar, artistic, muzical. Elevii au preparat şi decorat tot felul de salate, dulciuri şi prăjituri care au fust jurizate şi premiate în final. Tot aceşti micuţi ai şcolii noastre s-au distrat pe cinste in excursii la Timişoara la Muzeul Banatului, la Muzeul  Satului, Gradina Zoologică şi bineînţeles ca orice activitate reuşită concluziile au fost trase la Mall. S-au întâlnit la clasă cu reprezentanţi ai Jandarmeriei cu care au putut discuta liber probleme specifice vârstei  lor, ce înseamnă meseria de jandarm, despre conduita corectă a elevilor în comunitate, pe sradă şi în familie. Copiii au fost încântaţi să poată întreba, să poată primi răspunsuri pe înţelesul lor şi au conştientizat importanţa respectului faţă de legi, faţă de sine şi faţă de ceilalţi membrii ai comunităţii din car fac parte.

La nivelul claselor a VII si a VIII a au dominat activităţile de orientare şcolară şi profesională. Elevii au putut vizita clădirea nouă a Liceului Atanasie Marienescu în care se află atelierele şi sălile de curs, în care elevii de la filiera tehnologică învaţă o meserie. Au fost  plăcut surprinşi să afle că firmele din oraşul Lipova cer tineri pregătiţi în domeniile mecanic şi electric şi că există locuri de muncă bine plătite pe care le pot ocupa după finalizarea şcolii profesionale sau a liceului tehnologic. Elevii au vizitat întreprinderile care au un parteneriat vechi cu şcoala în ceea ce priveşte pregătirea profesională a elevilor şi absorbţia forţei de muncă:  SC Alko Kraft, SC Everel, SC Ago Mec, SC Robak Industries.

Elevii claselor IX,X , VII , VIII au fost în excursie la Hunedoara.

Elevii mai mari clasele a XI- XII au vizitat Politehnica şi Universitatea din Timişoara.

Au vizitat standurile facultăţilor organizate în holul Universităţii unde au primit informaţii  de la studenţi şi profesori despre secţii, specializări, organizaţii studenţeşti, proiecte de cercetare şi materiile de studiu din facultăţi, burse naţionale şi internaţionale precum şi despre posibilitatea integrarii lor pe posturi specifice în ţară şi în UE. Au avut ocazia să participe la cursuri în amfiteatre şi  la experimente în laboratoarele Facultăţii de Fizică.

La cursuri şi în laboratoare......

Activităţi de ecologizare :

Activităţi de cunoaştere a universului local, a obiectivelor istorice şi turistice din localitatea Lipova

Tot în această perioadă s-au desfăşurat şi activităţile proiectului educativ înscris în Calendarul activităţilor educative regionale: “ Sub Soarele Prieteniei”. Astfel un grup de elevi şi profesori de la Liceul Atanasie Marienescu au participat la Salindres departamentul  Gard din sudul Franţei, la sărbătorirea a 25 de ani de prietenie şi înfrăţire între oraşul Lipova şi localitatea Salindres. Elevii şi cadrele didactice au avut ocazia să promoveze cultura şi tradiţiile româneşti  unul dintre obiectivele principale ale proiectului, să îşi exerseze cunoştinţele de limba franceză -un alt obiectiv important şi să viziteze importante obiective istorice şi turistice din Europa.

Din activităţile asociaţiei “Podul prieteniei  Lipova –Salindres “

Delegaţia de elevi şi profesori de la Liceul Atanasie Marienescu în vizită la Salindres 2016