PRIMARIA LIPOVA

 • Slide 1
 • Slide 4
 • Slide 3
 • Slide 2
 • Slide 5
 • Slide 6
 • Slide 7
 • Slide 8
 • Slide 9
 • Slide 10
 • Slide 11
 • Slide 12
 • Slide 13
 1. FaceBook
 2. Google Plus
 3. Twitter
 4. Pinterest

PRIMĂRIA LIPOVA

Adresa: Str. N. Balcescu, nr. 26
Lipova, Jud. Arad, Romania
Nr.Tel: 0257-561.133
Nr.Fax: 0257-563.067
Adresa E-mail:
contact@primarialipova.ro
Adresa Website:
www.primarialipova.ro


Centrul de Voluntariat Lipova

 1. Prezentare
 2. Noutati
 3. Galerie FotoInformatii de contact:

Centrul Judeţean de Voluntariat Filiala Lipova

Informaţii de contact:

 • Adresa: Str. Nicolae Bălcescu nr.25
 • Nr. telefon: 0729328329 - coordonator asistent social Monica Urs

Prezentare:

Centrul Judeţean de Voluntariat Lipova funcţionează sub ORGANIZAŢIA NON GUVERNAMENTALĂ  (ONG)  AMC Betleem Lipova şi are prevăzut în statut mai multe activităţi sociale, ajutorare vârstntici şi familii defavorizate, informare şi educare a copiilor, activităţi culturale, competiţii sportive, activităţi de igienizare şi protectia mediului, activităţi cu scopul de a dezvolta deprinderi de viaţă, campanii împotriva traficului de persoane, împotriva violenţei, campanii antidrog, promovarea drepturilor copilului etc . 

Centrul de voluntariat are aproximativ 80 de voluntari, elevi ai Liceului « Atanasie Marienescu » Lipova, ai Liceului « Sever Bocu » Lipova, tineri studenţi, cetăţeni ai oraşului Lipova.

Centrul Judeţean de Voluntariat Filiala Lipova desfăşoară în fiecare an, o serie de acţiuni în folosul comunităţii, acţiuni la care au participat de fiecare dată elevi ai Liceului Atanasie Marienescu, Liceul Sever Bocu, dar şi voluntari din cadrul altor asociaţii.

Pentru ca aceştia să fie pregătiţi în domeniul voluntariatului, în cadrul asociaţiei AMC Betleem din Lipova a avut loc un curs de  formare al voluntarilor, curs care a avut loc datorită sprijinului acordat de preşedintele AMC Betleem Lipova, domnul inginer Pop Moise care a asigurat locaţia şi  materialele necesare desfăşurării în condiţii bune a cursului.

De asemenea tinerii voluntari şi asociaţiile care susţin acţiunile de voluntariat sunt recompensate în cadrul Galei Voluntariatului, eveniment care este organizat în luna ianuarie a fiecărui an şi care adună cu fiecare an ce trece, tot mai multe persoane, ajungându-se în prezent la peste 150 de persoane participante. Printre invitaţii din cadrul fiecărei gale, se numără voluntarii din cadrul diverselor asociaţii colaboratoare, dar şi reprezentanţii administraţiei locale, ai liceelor din oraşul Lipova şi ai Poliţei Lipova.

Centrul Judeţean de Voluntariat filiala Lipova desfăşoară periodic, diverse acţiuni, dintre atât acţiuni  de ecologizare, cât şi acţiuni de plantare pomi. Acestea au loc de obicei la începutul primăverii,  în luna martie, dar şi în alt perioade ale anului, atunci când este nevoie. În cadrul acestor acţiuni, se plantează câteva sute de pomi şi sunt strânse deşeurile din oraş, în diferite zone : zona dinspre Bai, drumul care duce spre Şiştarovaţ, malul Mureşului, Radna, Şomiş, dar si în zonele din jurul şcolilor, grădiniţelor şi parcurilor din oraşul Lipova. Pe lângă toate aceste acţiuni, membrii Centrului Judeţean de Voluntriat, în colaborare cu Fundaţia AMC Betleem şi alte instituţii din oraş, se implică periodic şi în organiozarea unor evenimente caritabile, spectacole artistice, organizate cu diferite ocazii – Crăciun, Paşte, 1 Iunie, 1 Marti, 8 Martie etc. - , precum şi la alte acţiuni sociale, educative, unele dine le fiind organizate la nivel naţional.

 Aceste acţiuni sunt posibile cu sprijinul Primăriei Oraşului Lipova şi altor instituţii locale, care asigură de fiecare dată suportul material pentru buna desfăşurare a acţiunilor .

 De asemenea reprezentanţii Poliţiei Lipova şi ai Poliţei Locale, asiguă cu fiecare ocazie când este nevoie,  protecţie şi pază, astfel încât pe parcursul desfăşurării acţiunilor să nu existe niciun eveniment  nedorit.

Coordonatoarea Centrului de Voluntariat Filiala Lipova, este doamna Monica Urs, care alături de voluntarii lipovani, reuşesc să realizeze lucruri extraordinare pentru oraş, dar mai ales pentru comunitatea locală.  

Voluntarii desfăşoară toate aceste acţiuni cu mare entuziasm, principalul obiectiv urmărit fiind acela de a se crea un mediu mai curat pentru Oraşul Lipova.

«Rolul tuturor acestor acţiuni, pe care noi, voluntarii le desfăşurăm, a fost şi va fi mereu acela de a demonstra că există un mare interes pentru sănătatea mediului, pentru bunăstarea oamenilor din jur, pentru dezvoltarea personală a fiecăruia atât din punct de vedere educativ, cât şi social sau cultural.

 Mesajul principal al tutror voluntarilor nu este altul decât acela că ne pasă, ne pasă de sănătatea mediului  în care trăim, de comunitatea noastră. » , a declarat Monica Urs coordonatoarea Centrului de Voluntariat Filiala Lipova

Caritatea a fost din nou darul special al Sărbătorilor de Iarnă în oraşul Lipova

Vineri, 15 Ianuarie, 2016    /    991 accesari


La început de Nou An, uitându-ne în spate, ne încearca pe fiecare sentimente de multumire, de recunostinta, de bucurie si împlinire sufleteasca, de entuziasm, daca ne gândim la anul care recent s-a încheiat si la realizarile cu care am încheiat lista anului 2015. Primele si cele mai proaspete amintiri placute care vin în mintea noastra, sunt din luna decembrie, luna sarbatorilor dragi inimii noastre, luna cadourilor daruite din suflet pentru suflete.
A?a cum s-a obi?nuit de multi ani încoace ?i la final de an 2015, au avut loc  mai multe ac?iuni ?i manifestari cu caracter caritabil desfa?urate în ora?ul Lipova.
Spiritul Sarbatorilor Sfinte,  a transformat din nou luna decembrie a anului 2015 în una foarte plina. În aceasta luna a cadourilor si faptelor bune, oameni cu suflet mare, precum Monica Schiopu-Urs – reprezentant AMC Betleem Lipova ?i Centrul de Voluntariat Lipova si coordonator al proiectului „Craciunul pentru toti”, Valentin Caldaras, Nora Heler, Adrian Antoche – presedinte Crucea Rosie Lipova si administrator Centrul Rereativ Orasenesc Lipova, copiii din cadrul Centrului de Voluntariat Lipova, tinerii voluntari din cadrul Subfilialei de Cruce Rosie Lipova,elevii si profesorii din cadrul celor doua licee ale orasului Lipova – Liceul „Atanasie Marienescu” si Liceul „Sever Bocu” Lipova, firma SC Oechsler SRL –partener principal al proiectului, sprijiniti de Primaria  si Consiliul Local al Orasului Lipova, au facut posibile o serie de actiuni si evenimente, toate având un singur scop: ajutorarea persoanelor nevoiase.
Concert caritabil „Colindam Craciunul”
Una dintre cele mai importante a fost organizarea concertului de colinde ”Colindam Craciunul”, destinat sprijinirii micu?ei Olivia Nicola Dehelean, din Lipova, care sufera de o malforma?ie foarte grava.  A fost o adevarata sarbatoare a daruirii! Dorin?a de a o ajuta pe Olivia Nicola Dehelean, a adus pe scena concertului de colinde arti?ti îndragiti din zona, Corul de Camera „Capela Polifonica” din Arad, Emanuela Rump, precum ?i mul?i tineri frumo?i ?i talenta?i din ora?ul Lipova si nu numai. Cel care a luat initiativa organizarii acestui concert a fost Valentin Caldaras, el având asigurat sprijinul Primariei Orasului Lipova si a altor institutii din oras pentru realizarea acesui eveniment.
Proiectul caritabil „Craciunul pentru toti – Editia V”
Un alt proiect derulat în decembrie a fost "Craciunul pentru to?i", ajuns în acest an 2015 la edi?ia a V-a.
Urmarea a daruirii ?i bunata?ii de care au dat dovada elevii, înva?atorii ?i profesorii de la ?colile ?i liceele din Lipova, precum ?i al?i oameni din comunitatea lipovana, mai multe familii  cu situa?ie materiala dificila au beneficiat de alimente, dulciuri, haine, jucarii ?i alte bunuri. Faptul ca merita ca acest proiect sa fie derulat ?i în continuare a fost dovedit pe deplin si de aceasta data, dovezi foarte clare fiind sentimentele de bucurie din ochii copiilor, din ochii fiecarei persoane care a primit darurile oferite cu ajutorul oamenilor cu suflet din orasul Lipova si nu numai.
„În preajma sarbatorii Na?terii Domnului Isus Cristos suntem cu to?ii mai îngrijora?i de problemele celor de lânga noi, mai afecta?i de necazul celor de lânga noi, mai bucuro?i de binele celor de lânga noi. Astfel, fara sa ne dam seama, devenim ?i noi mai lini?ti?i ?i mai împaca?i suflete?te ca o rasplata cereasca, pentru ca, a?a cum spunea marele scriitor rus Tolstoi:  "Bunatatea înfrumuse?eaza via?a, împacând toate neîn?elegerile, ea limpeze?te ceea ce e  încurcat, u?ureaza ceea ce e greu, învesele?te ceea ce e trist.”
De-a lungul întregului an 2015 am avut bucuria colaborarii cu foarte multe persoane inimoase, cu dragoste fa?a de cei nevoia?i ?i cu dorin?a de a promova ?i de a sus?ine nevoile ?i interesele oamenilor din ora?ul nostru. A? vrea sa amintesc Primaria Ora?ului Lipova, pe d-na directoare Berindei Ovidu?a (Liceul Sever Bocu), pe dl. director Dontu Lucian (Grup ?colar Atanasie Marienescu), Adrian Antoche – presedinte Crucea Rosie Lipova, precum si pe reprezentantii firmei SC Oechsler SRL – parteneri principali ai acestui proiect.
În numele membrilor AMC Betleem Lipova ?i ai Centrului de Voluntariat Lipova, pentru toate lucrurile bune petrecute împreuna în anul 2015, mul?umesc celor aminti?i mai sus ?i tuturor colaboratorilor no?tri. Sa ave?i un An Nou mai bun, binecuvântat cu sanatate si belsug pe masa! ”, a transmis coordonatoarea proiectului „Craciunul pentru toti” – Monica Urs.                                                                      
Ultima luna a anului 2015 si implicit finalul anului 2015, un an plin cu evenimente si actiuni diverse, nu putea sa fie marcata într-un mod mai frumos, decât cu multe acte caritabile, care au adus la fel ca si în anii anteriori, în perioada Sarbatorilor de iarna o mare fericire în sufletele celor nevoiasi, dar si în sufletele celor care au daruit.
La început de An Nou, în numele Primariei si Consiliului Local al Orasului Lipova, nu putem decât sa transmitem cele mai sincere si din suflet multumiri tuturor celor care au facut posibile astfel de evenimente si proiecte atât de speciale si importante pentru cei carora le-au fost dedicate si sa speram la un viitor frumos, un viitor al actelor de binefacere, un viitor care sa fie o continuare cât mai frumoasa si fructuoasa a evenimentelor si actiunilor caritabile realizate pâna acum, a tuturor faptelor si initiativelor realizate din suflet pentru suflet.

 

Alte imagini:
 • AU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASEAU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
 • CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEANCONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • ECHIPA DE VOLUNTARI CRE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR ECHIPA DE VOLUNTARI CRE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR
 • IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA
 • O PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASEO PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE

 • Corul Concertino de la Liceul Atanasie Marienescu, alaturi de prof. Ioana Zelenin
  Corul Concertino de la Liceul Atanasie Marienescu, alaturi de prof. Ioana Zelenin
 • CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
  CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • Elevii alaturi de coordonatorii lor au pregatit banner-ul  pentru a sustine Marsul pentru Viata si in anul 2015
  Elevii alaturi de coordonatorii lor au pregatit banner-ul pentru a sustine Marsul pentru Viata si in anul 2015
 • Elevii de la Liceul Atanasie Marieenscu au fost premiati la finalul spectacolului pe care l-au pregatit
  Elevii de la Liceul Atanasie Marieenscu au fost premiati la finalul spectacolului pe care l-au pregatit
 • Grupul de voluntari care s-a ocupat de igienizarea zonei  Ariei protejate din Soimos, coordoanti de Monica Urs
  Grupul de voluntari care s-a ocupat de igienizarea zonei Ariei protejate din Soimos, coordoanti de Monica Urs
 • O parte din ajutoarele care s-au strans in cadrul proiectului Craciunul pentru toti, editia a IV-a
  O parte din ajutoarele care s-au strans in cadrul proiectului Craciunul pentru toti, editia a IV-a
 • PLANTARE POMI LIPOVA MALUL MURESULUI ZONA DE PICNIC
  PLANTARE POMI LIPOVA MALUL MURESULUI ZONA DE PICNIC
 • Trupa Betleeem a oferit un spectacol foarte frumos publicului
  Trupa Betleeem a oferit un spectacol foarte frumos publicului
 • VARIANTA FINALA AFIS
  VARIANTA FINALA AFIS
 • Voluntarii implicati in toate actiunile desfasurate in anul 2014, au fost premiati cu diplome
  Voluntarii implicati in toate actiunile desfasurate in anul 2014, au fost premiati cu diplome
 • AU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
  AU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
 • ECHIPA DE VOLUNTARI CARE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR
  ECHIPA DE VOLUNTARI CARE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR
 • IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN
  IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA
  MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA
 • O PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
  O PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE

https://www.sts.ro/ro/despre-112
https://fiipregatit.ro/
http://ec.europa.eu/solvit/index_ro.htm
https://sgg.gov.ro/new/guvernare-transparenta-deschisa-si-participativa-standardizare-armonizare-dialog-imbunatatit-cod-sipoca-35/

PRIMĂRIA ORAȘULUI LIPOVA utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.primarialipova.ro. Vă aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC (”Directiva E-Privacy”) și de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a accestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (”Regulamentul GDPR”).Politica de cookies sau/si Politica de Confidentialitate si dorim sa confirmi acordul tau.