Lipova a marcat 100 de ani de la semnarea Tratatului de la Trianon (1920 – 2020)

Miercuri, 24 Iunie, 2020    /    112 accesari

Lipova a marcat 100 de ani de la semnarea Tratatului de la Trianon
(1920 – 2020)

Data de 04.06.2020, a marcat celebrarea a 100 de ani de la semnarea Tratatului de la Trianon (1920 - 2020), această zi fiind una de o  însemnătate imensă și desăvârșită pentru poporul român.

Pentru marcarea celor 100 de ani - Centenarul - de la semnarea Tratatului de Trianon, în Orașul Lipova, Primăria  și Consiliul Local al Orașului Lipova, au organizat, prin implicarea Primarului Orașului Lipova - Iosif Mircea JICHICI, a Viceprimarului Orașului Lipova - Vasile DODON, precum și a Consilului Local Lipova, reprezentat cu această ocazie, de  Dna. Mirela POPA - Consilier local, un scurt moment omagial, desfășurat la Bustul Regelui Ferdinand I,  de pe aleea principală din Parcul Mare al Orașului Lipova.

Tratatul de la Trianon a fost semnat la data de 4 iunie 1920 între Puterile Aliate învingătoare în Primul Război Mondial și Ungaria, în calitate de stat succesor al Imperiului Austro-Ungar, stat învins în Primul Război Mondial.

Prin semnarea acestui Tratat s- a dorit stabilirea frontierelor noului stat Ungaria cu vecinii săi - Româbnia, Cehoslovacia, Austria, Regatul Sârbilor, Slovenilor (stat care ulterior a devenit Iugoslavia) și Croaților.

Locul unde s-a semnat Tratatul,  a fost Palatul Marele Trianon de la Versailles, unde la 04.06.1920,  au fost prezente or semnarea Tratatului,  pe de o parte 16 state aliate (inclusiv România) și pe de  altă parte,  Ungaria.

Respect și onoare  victoriei diplomației românești, care astăzi marchează Centenarul!