Lucrările pentru reabilitarea Străzii ȘTEFAN CEL MARE – banda de circulație cu probleme la partea de asfalt, a fost refăcută în totalitate pe cheltuiala constructorului

Miercuri, 24 Iunie, 2020    /    110 accesari

Suplimentar problemelor apărute în urma ploilor din ultima perioadă, o altă problemă care privește tot una din străzile cuprinsă în ultimul proiect de reabilitare străzi din Orașul Lipova, aflat încă  în plină desfășurare, a fost adusă din nou în vizor pe rețelele de socializare și mass-media.

Această problemă se referă la un segment de drum de pe STR. ȘTEFAN  CEL  MARE, care a prezentat probleme, la scurt timp după turnarea asfaltului.

Se aduce la cunoștința tuturor cetățenilor, faptul că, pentru această problemă executantul lucrării (firma PORR  CONSTRUCT SRL), a fost sesizat încă de la apariția problemei și în cele din urmă  acesta a intervenit, în cursul zilei de marți 16.06.2020 pentru remedierea situației.

Problema de pe Str. Ștefan cel Mare, a apărut în urma lucrării inițiale, când această bandă de circulație a fost turnată neconformă de către constructor, fapt care a fost semnalat firmei imediat,  de către reprezentanții Primăriei.

În data de 16.06, a.c., firma a fost prezentă la fața locului , iar banda de circulație care a prezentat aceste porțiuni cu defecte în asfalt, a fost în cele din urmă reprofilată și turnată din nou, toate aceste intervenții fiind realizate pe cheltuiala constructorului, firma PORR CONSTRUCT SRL.

În final dorim să menționăm câteva aspecte foarte importante, referitoare la stadiul proiectului care prevede reabilitarea a 8 străzi din Orașul Lipova, dintre care și străzile menționate anterior și care au făcut subiectul ultimelor zile. Este vorba despre Proiectul "REABILITAREA  INFRASTRUCTURII  RUTIERE  PE STRĂZILE  9 MAI, CRUCII,  CLOȘCA, HORIA, MIRON COSTIN, MĂRĂȘEȘTI, OITUZ  ȘI  ȘTEFAN  CEL MARE", cu o valoare totală de peste 5,5 milioane de lei, fiind finanțat de Ministerul Dezvoltării prin Programul Național de Dezvoltare Locală.

Lucrările pe aceste străzi, nu au ajuns la final. Pe fiecare dintre străzile cuprinse în proiect se lucrează, există încă o serie de lucrări și detalii necesare de finalizat (trotuare, rigole, etc.).

Termenul de finalizare al proiectului de reabilitare a celor 8 străzi din Orașul Lipova, este vara anului 2020.

Recepția pentru lucrările din cadrul acestui proiect, care cuprinde 8 străzi din orașul Lipova, nu a fost realizată!

Recepția lucrărilor va fi realizată abia când acest proiect va ajunge la final de execuție și fiecare din cele 8 străzi cuprinse, va îndeplini toate criteriile necesare calitativ și obligatorii de asigurat, astfel încât ulterior să nu existe probleme sau disconfort.