Acţiune de colectare a deşeurilor electrice şi electrocasnice – Ediția de primăvară 2020

Miercuri, 24 Iunie, 2020    /    20 accesari

Primăria oraşului Lipova, prin Departamentul de Protecția Mediului – reprezentat de Lucian Dubeștean,  în colaborare cu firma SC ROREC SRL, a organizat în data de 30.05.2020, cea de-a 15-a acţiune privind colectarea deşeurilor electrice şi electrocasnice, ediția de PRIMĂVARĂ 2020, prima acțiune de acest gen organizată în acest an.

Acţiunea s-a derulat sâmbătă, 30.05.2020, între orele 09 :00 – 15 :00, pentru colectarea deșeurilor, existând un număr de telefon pus la dispozișia cetățenilor, prin care aceștia să poată anunța organizatorii.

Pentru această acțiune, la fel ca de fiecare dată, a fost pusă la dispoziție o mașină de colectare a deșeurilor, care s-a deplasat la locuințele cetățenilor, astfel încât deșeurile electrice și electrocasnice să poată fi transportate în siguranță.

Cetăţenii oraşului au putut arunca diverse aparate electrice şi electrocasnice, pe care nu le mai folosesc sau nu mai funcţionează,  toată aparatura colectată urmând a  fi reciclată.

Acțiunea de colectare deșeuri din luna mai a acestui an, a fost prima acțiune de acest gen, dintre acțiunile programate pentru anul 2020, următoarea ediție de colectare a deșeurilor electrice și electrocansice, urmând să aibă loc în toamna acestui an.

În fiecare an, ambele acțiuni fiind organizzate se dovedesc a fi unele de succes, cu fiecare nouă ediție organizată numărul cetățenilor implicați, care au înțeles importanța colectării și a reciclării acestui tip de deșeuri, fiind tot mai mare.