SERVICIUL DE SALUBRIZARE în orașul Lipova, va fi asigurat de un nou operator, începând cu 01.04.2020, conform graficului și programului atașat.

Marti, 31 Martie, 2020    /    282 accesari

O nouă firmă de salubrizare (firma SC  CONSULT  SOC  CENTRUM  SRL),  pentru zona 5 (inclusiv orașul Lipova) a fost desemnată în urma licitației desfășurată prin ADISIGD Arad (Asociația de Dezvoltare Intercomunitară  Sistem Integrat pentru Gestionarea Deșeurilor în Județul Arad) și urmează să-și înceapă activitatea începând cu 01.04.2020.

Acest serviciu va fi asigurat și desfășurat în Orașul Lipova, în condiții optime, de către noul operator, începând cu 01.04.2020, conform PROGRAMULUI  și GRAFICULUI DE COLECTARE și INFORMAȚIILOR prezentate, pentru fiecare categorie de cetățeni.

Pentru cetățenii care deja au achitat taxa de salubrizare în anul 2020 (pentru o lună sau mai multe luni), această taxă achitată este valabilă.

În cazul persoanelor care au achitat  taxa de salubrizare doar pentru o lună, este necesară reachitarea  acesteia, în continuare, în același mod.

Taxa, pentru persoane fizice,  în valoare de 15 RON/persoană, stabilită prin HCL Nr.160/23.12.2019,  se achită per număr de persoane și poate fi achitată, pe baza Declarației de Impunere, pusă la dispoziție fie la Biroul Impozite si Taxe Locale, fie pe pagina web a Primăriei Orașului Lipova - Buton Salubrizare Urbană (Anunțuri Diverse), astfel:

- lunar, la finalul fiecărei luni pentru luna anterioară

- în avans, pentru un anumit număr de luni

În cazul apariției unor noi informații, adăugări sau modifcări,  referitoare la modul de organizare al Serviciului de Salubrizare în Orașul Lipova, aceastea vor fi transmise public,  în timp real.