DINTRE SUTE DE CATARGE- 170 de ani de la nașterea poetului Mihai Eminescu

Miercuri, 29 Ianuarie, 2020    /    125 accesari

DINTRE SUTE DE CATARGE- 170 de ani de la nașterea poetului Mihai Eminescu

A devenit o tradiție ca ,în fiecare an, pe 15 ianuarie, să avem o zi dedicată lui Mihai Eminescu, poetul nostru național, în care să aducem un omagiu celui care a fost ” Luceafărul poeziei românești”. Astfel, Catedrele de Limba și literatura română și cea de Arte de la Liceul ”Atanasie Marienescu” din orașul Lipova au organizat un program artistic dedicat marelui nostru poet , program intitulat ” Dintre sute de catarge” , cu ocazia omagierii a 170 de ani de la nașterea acestuia. Evenimentul cultural a fost organizat într-un cadru festiv la Muzeul Orașului Lipova sub conducerea doamnei muzeograf Dubeștean Corina.

După cuvântul introductiv rostit de doamna muzeograf , au urmat cântece inspirate de poeziile lui Eminescu, în interpretarea corului Liceului ”Atanasie Marienescu” , cor condus de doamna profesoară Matei Cornelia : ” Sara pe deal”, ” Revedere”, ” Somnoroase păsărele”, ” Mai am un singur dor”.

Elevele Elena Bocicu și Ionela Cioanca-Cloșcă au realizat o prezentare amplă a vieții și operei lui Mihai Eminescu. Tema iubirii, o temă des întâlnită în opera eminesciană, a fost evocată de vocile cristaline ale copiilor: ” Dintre sute de catarge”, ” La mijloc de codru”, ”Peste vârfuri”, ”Fiind băiet păduri cutreieram”, ” Dorința”, ”Despărțire”,” Mai am un singur dor”, ” Făt-Frumos din tei”, ”O,rămâi...”, în interpretarea elevilor : Opriș Bianca, Postelnicu Riana, Artan Arian, Szabo Alecsandra, Grozi Andreea, Iacobescu Denis, Stoiu Dariana, Sebastiana Ciobanu, Remus Sorohan, Denisa Udrescu, Ana Ciulca, Iasmina Asiminicesei, Alexia Arsici , Ana Dabici, Baba Denis, Sadoschi Claudiu, Enache Alexandra, Lung Daria, Cana Denis, Crașoveanu Bianca, Crăciunescu Onisim, Iacobescu Georgiana, Jicărean Alessia, Preda Daniel, Sălăjan Răzvan, Stoiconi Adelina, Cirica Bogdan , Brănișcan Iana, Vasile Daria.

Dragostea de țară a fost sentimentul care l-a însuflețit mereu pe Eminescu , sentiment exprimat în poezia ” Ce-ți doresc eu ție,dulce Românie” ,care a fost interpretată de elevii Miculiț Natalia, Pop Selina, Cupărescu Bianca și Guțiu Bogdan.

Fundalul muzical a fost asigurat de elevii clasei a X-a A ,care au realizat și prezentarea programului artistic: Mican Elisa și Cotoc Daniel.

Profesorii coordonatori care s-au implicat în pregătirea și îndrumarea elevilor au fost :  Guțiu Gianina, Flueraș Lavinia, Opriș Ancuța, Ianculescu Cristina , Truț Daniela și Matei Cornelia, sub conducera domnilor directori Donțu Lucian și Herrling Ioan.

Dintre sute de catarge

De Mihai Eminescu

Dintre sute de catarge                      Câte oare le vor sparge

Care lasă malurile,                            Vânturile, valurile?”

Prof.  Truț Daniela