PRIMARIA LIPOVA

  • Slide 1
  • Slide 4
  • Slide 3
  • Slide 2
  • Slide 5
  • Slide 6
  1. FaceBook
  2. Google Plus
  3. Twitter
  4. Pinterest

PRIMĂRIA LIPOVA

Adresa: Str. N. Balcescu, nr. 26
Lipova, Jud. Arad, Romania
Nr.Tel: 0257-561.133
Nr.Fax: 0257-563.067
Adresa E-mail:
contact@primarialipova.ro
Adresa Website:
www.primarialipova.ro


DETALII » ŞTIRI LOCALE ŞI ANUNȚURI PUBLICE Vezi si altele

Lucrări avansate în cadrul proiectului pentru reabilitarea Bisericii Ortodoxe din Lipova - se consolidează fundația bisericii

Miercuri, 16 Octombrie, 2019    /    128 accesari


Lucrări avansate în cadrul proiectului pentru reabilitarea Bisericii Ortodoxe din Lipova - se consolidează fundația bisericii

Proiectul pentru reabilitarea Bisericii Ortodoxe "Adormirea Maicii Domnului" din orașul Lipova, demarat în luna iunie a acestui an, are o evoluție foarte rapidă și frumoasă, în urma lucrărilor realizate în această perioadă, fiind vizibile schimbări și conturându-se încet o nouă imagine a bisericii. 

     În prezent s-a ajuns la etapa de realizare a micropiloților injectați pentru consolidarea fundației bisericii. 

    Conform celor spuse de constructor, în cel mai scurt timp, în următoarea perioadă, după finalizarea acestei etape actuale,  urmează să se treacă la realizarea grinzilor de coronament, care vor lega acești micropiloți și realizarea unui dren perimetral cu evacuare în exterior, pentru protecția fundației bisericii.

     Pentru realizarea proiectului „Consolidare, restaurare, conservare biserică, amenajare incintă, restaurare și consolidare împrejmuire, realizare corp Anexa C2 și lumânărar C3, iluminat arhitectural ansamblu la Biserica „Adormirea Maicii Domnului”, firma constructoare a adus echipe specializate de muncitori, aceștia desfășurându-și activitatea pe șantier într-un mod profesionist, foarte bine organizat,  evoluția lucrărilor fiind una vizibilă, atât în interiorul clădirii cât și la exterior, inclusiv împrejurimile.

      Proiectul de reabilitare a Bisericii Ortodoxe din orașul Lipova, este unul foarte amplu, având o valoare totală de 21.230.170,40 lei, din care asistența financiară nerambursabilă de 98 % din valoarea totală eligibilă, în sumă de 19.018.478,35 lei, este asigurată prin Programul Operațional 2014-2020, Axa 5, Prioritatea de Investiții 5.1 - Conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului natural și cultural.

         „Pentru administrația locală, proiectul de reabilitare a Bisericii Ortodoxe din Lipova, este unul foarte important , alături de celelalte proiecte deja demarate în oraș, finalizarea acestuia, la fel ca și în cazul celoralte proiecte, fiind prioritară.  Ne bucurăm să vedem, după fiecare vizită pe șantier cât de frumos evoluează lucrările și mai ales că avem parte de un constructor atât de serios, care în acest ritm, ne va aduce tot mai aproape de imaginea noii Biserici Ortodoxe a orașului nostru, un loc deosebit, în primul rând din punct de vedere spiritual, dar în același timp o construcție aparte, cu o istorie extraordinară,  un real obiectiv turistic, atât de important pentru fiecare dintre locuitorii de religie ortodoxă ai orașului. 

      Tot ceea ce se realizează prin acest proiect, nu poate decât să ne aducă multă bucurie  și o reală satisfacție, fiind o importantă realizare, un vis împlinit pentru noi toți cei din administrația orașului,  cei care am dorit și am luptat pentru ca acest proiect atât de amplu și complex să fie posibil. Doamne ajută!", a declarat primarul orașului Lipova, Iosif Mircea  JICHICI.

 

Alte imagini:

http://ec.europa.eu/solvit/index_ro.htm
https://sgg.gov.ro/new/guvernare-transparenta-deschisa-si-participativa-standardizare-armonizare-dialog-imbunatatit-cod-sipoca-35/

PRIMĂRIA ORAȘULUI LIPOVA utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.primarialipova.ro. Vă aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC (”Directiva E-Privacy”) și de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a accestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (”Regulamentul GDPR”).Politica de cookies sau/si Politica de Confidentialitate si dorim sa confirmi acordul tau.