Open-ul Internațional de șah Rapid, Memorialul I.M. Victor Butunoi ediția a VI-a, a fost organizat și în acest an la Lipova

Joi, 22 Noiembrie, 2018    /    35 accesari

…”N-avem cuvinte destule ca să îndemnăm pe părinţi şi profesori să îndrume preocupările tineretului spre şah.  Dacă nu pun destul preţ pe intelectualitatea acestui joc, să ştie cel puţin că pentru şahist, tablele şi cărțile de joc, ca şi toate jocurile de noroc, devin distracţii barbare de care se leapădă pe măsură ce înţelege şi practică tot mai bine şi mai intens şahul”…

--Mihail Sadoveanu—

În data de 03.11.2018 în orașul Lipova a avut loc Open-ul Internațional de șah Rapid, Memorialul I.M. Victor Butunoi ediția a VI-a.

Concursul a avut loc la Centrul Recreativ al orașului Lipova, derulându-se pe parcursul întregii zile. La această ediție am avut bucuria de a avea sportivi din mai multe părți ale țării și peste 15 jucători de șah, cu titlul de Maestru Internațional. Acest aspect care a ridicat calitatea turneului și a făcut competiția de un nivel înalt.

Turneul a avut două grupe, prima grupă a fost Turneul A, grupă care a acumulat jucători profesioniști și amatori; iar cea dea doua grupă a fost Turneul B care s-a adresat doar juniorilor de la categoria juniori sub 8 ani; sub 10 ani și sub 12 ani.

În Turneul A, după o bătălie aprigă pe table de șah, după 9 runde, cu 8 victorii, câștigătorii turneului au fost:

• Locul I  M.I. Dragomirescu Robin-Alexandru de la clubul CSC Ghiroda și Giarmata Vii.
  • Locul II cu 7 victorii i-a revenit M.N. Mircov Nicola-Alexandar de la clubul CS Universitatea Arad
  • Locul III cu 6 victorii și o remiză la obținut M.I. Illijin Neboisa de la clubul CS Studențesc Medicina Timișoara

Alte premii în Turneul A:

• Locul I feminin M.I. Dragomirescu Angela de la clubul CS Studențesc Medicina Timișoara

Juniorii din Turneul A:

• Locul I – U16 ani Miculiț Vlad Cristian de la clubul ACS SAH Club Vados Arad
  • Locul I – U 14 ani Oltean Cristian de la clubul ACS SAH Club Vados Arad
  • Locul I – U 12 ani Pragai Rareș Alexandru de la clubul CS Universitatea Arad
  • Locul I – U 10 ani Ștefan Iulia Cristiana de la clubul CSS Nr. 1 Timișoara
  • Locul I – U 8 ani Pragai Bogdan Marcel de la clubul CS Universitatea Arad

Cei mai buni jucători din cadrul acestui turneu, antrenați de prof. Florin Bălăceanu, de la clubul CS „ȘOIMII” Lipova, la această ediție sunt:

• Locul I Bălăceanu David
  • Locul II Varga Iulia Roxana
  • Locul III Varga Sonia Francesca
  • Locul IV Lăpugean Florin

Turneul B care a ajuns la ediția II, s-a adresat copiilor până la 12 ani. Au participat 30 de juniori, care s-au întrecut pe tabla de șah, 7 runde, iar după cele 7 partide cei mai buni dintre ei s-au bucurat de munca lor prin premiile cu care au fost premiați.

• Locul I – U12 ani Bătrînuț Bogdan clubul ACS Sah Club Vados Arad (antrenor Rujan Rodel)
  • Locul II – U12 ani Pop Iulia, clubul CS „Șoimii” Lipova (antrenor Florin Bălăceanu)
  • Locul III – U 12 ani Maroșan Cătălin, clubul ACS Șahistul Pecica (antrenor Gabriel Gheorghiu)
  • Locul I – U10 ani Unc Matteo-Adrian, clubul CS Victoria Nădlac (antrenor Ștefan Horvath)
  • Locul II – U10 ani Gal Ernest-Gabriel, clubul CS Victoria Nădlac (antrenor Ștefan Horvath)
  • Locul III – U10 ani Lestyan Alexandru Emanuel, clubul CS Victoria Nădlac (antrenor Ștefan Horvath)
  • Locul I – U8 ani Palote Ana Maria, clubul ACS Șah Club Vados Arad (antrenor Florin Bălăceanu)
  • Locul II – U 8 ani Todoran Isabelle Teodora, club ACS Șah Club Vados Arad (antrenor Florin Bălăceanu)
  • Locul III – U 8 ani Crișan Alexandra-Elena, club ACS Șah Club Vados Arad  (antrenor Cosma Mitică)

Felicităm toți șahiștii care au luptat în această întrecere a Sportului Minții și mulțumim Primăriei Lipova și Clubului Sportiv Șoimii Lipova pentru tot sprijinul acordat!

Președinte secția de șah CS Șoimii Lipova

Florin Bălăceanu