Acţiune de colectare a deşeurilor electrice şi electrocasnice

Vineri, 21 Septembrie, 2018    /    44 accesari

Acţiune de colectare a deşeurilor electrice şi electrocasnice

Primăria oraşului Lipova, prin Departamentul de Protecția Mediului – a cărui reprezentant este Lucian Dubeștean,  în colaborare cu firma SC ROREC SRL, a organizat în data de 15.09.2018, cea de-a 12-a acţiune privind colectarea deşeurilor electrice şi electrocasnice, ediția de toamnă 2018.

Acţiunea s-a derulat sâmbătă, 15.09.2018, între orele 10 :00 – 16 :00, pentru colectarea deșeurilor, existând un singur punct de colectare, situat în  Zona de blocuri Intim, din oraşul Lipova . De asemenea, pentru zonele din orașul Lipova aflate la o distanță mai mare de punctul de colectare, precum și pentru zon Radna, Valea Mare, Șoimoș, a fost pusă la dispoziție o mașină de colectare a deșeurilor, care s-a deplasat la locuințele cetățenilor, care nu au avut posibilitatea să se deplaseze până la punctul de colectare sau a căror deșeuri au fost mult prea voluminoase încât să poată fi transportate în siguranță.

Cetăţenii oraşului au fost invitați și așteptați la punctul de colectare cu diverse aparate electrice şi electrocasnice, pe care nu le mai folosesc sau nu mai funcţionează,  toată aparatura colectată urmând a  fi reciclată.

Mai mult, pe lângă acţiunea de colectare, toţi cei care au fost prezenţi la punctul de colectare și cei care au donat aceste deșeuri de tip electric sau electrocasnic mașinii de colectare, au avut ocazia să participe şi la tombola pregătită de organizatori, unde au fost puse în joc, diverse premii, care constă în aparatură electrică şi electrocasnică.

De asemenea, toți cei care au donat acet tip de aparutură în cadrul acțiunii, au fost răsplătiți cu bonuri valorice, cu sume diverse, în funcție de aparatura donată.

Tombola a avut loc luni, 17.09.2018, la Primăria Oraşului Lipova, în Sala Mare de şedinţe de la etaj, începând cu ora 12 :00.

Acțiunea de colectare deșeuri electrice și electrocansice a avut succes și de această dată, cu fiecare ediție orrganizată, fiind prezente tot mai multe persoane, care au înțeles importanța colectării acestui tip de deșeuri și a reciclaării acestora.