” OPORTUNITATE: CURSURI GRATUITE ÎN JUDEȚUL ARAD PENTRU VIITORI ANTREPRENORI, organizate și în orașul LIPOVA”

Miercuri, 16 Mai, 2018    /    133 accesari

OPORTUNITATE: CURSURI GRATUITE ÎN JUDEȚUL ARAD

PENTRU VIITORI ANTREPRENORI

Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România (CNIPMMR) implementează în perioada ianuarie 2018 – ianuarie 2021 proiectul Viitor PLUS! – antreprenori pentru dezvoltare!, proiect finanțat prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creșterea gradului de ocupare și a culturii antreprenoriale în județele regiunii Vest, prin crearea și dezvoltarea de start-up-uri cu profil non-agricol în zona urbană, prin formare antreprenorială, servicii personalizate de mentorat, finanțare și suport în dezvoltarea afacerilor.

Cui îi este adresat proiectul?

Grupul țintă al proiectului este reprezentat de 480 persoane din cele 4 judete ale regiunii Vest (Arad, Timis, Caras-Severin, Hunedoara), persoane fizice (de ex. șomeri, persoane inactive, persoane care au un loc de muncă și înființează o afacere în scopul creării de noi locuri de muncă) care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

• au resedinta sau domiciliul in urban/rural;
  • au vârsta de minimum 18 ani;
  • intenționează să înființeze o afacere non-agricolă în mediul urban;
  • nu fac parte din grupul țintă tinerii NEETs (care nu urmează nicio formă de învăţământ şi nici nu au un loc de muncă) cu vârsta între 16 – 24 ani.

Care sunt etapele proiectului?

• Etapa I – Formarea antreprenorială a grupului ţintă (12 luni)
  • Etapa II – Implementarea planurilor de afaceri selectate pentru finanţare (18 luni)
  • Etapa III – Program de monitorizare a funcţionării şi dezvoltării afacerilor finanţate (6 luni)

Cursurile pentru dezvoltarea competențelor antreprenoriale

Proiectul se află în prezent în faza dedicată formării antreprenoriale. Concret, minimum 160 de persoane din județul Arad, interesate de inițierea unui business, pot învăța principiile de bază ale inițierii și dezvoltării unei afaceri de la traineri cu experiență de peste 10 ani în acest domeniu, între care și antreprenori de succes. Vor fi abordate teme precum: introducere în antreprenoriat, gestionarea activității firmei, marketing-ul firmei, modalitățile de finanțare și dezvoltare ale întreprinderi, precum și aspecte referitoare la dezvoltarea durabilă, utilizarea TIC în afaceri, etc. În plus, pe parcursul cursului, participanții vor lucra împreună cu trainerii la elaborarea unui plan de afaceri pentru business-ul dorit.

Durata cursului este de 40 de ore și înscrierea este GRATUITĂ, toate costurile fiind suportate din fonduri europene. Primele două grupe de curs urmează să înceapă activitatea de formare în luna mai 2018, însă persoanele interesate se pot înscrie acum în grupele ce urmează a fi organizate până în august 2018.

Ulterior activității de formare, persoanele interesate pot utiliza planurile de afaceri elaborate în perioada de formare în cadrul concursului de planuri de afaceri din proiect. Cele mai bune 58 de planuri de afaceri vor beneficia de o finanțare 100% nerambursabilă de aproximativ 147.000 lei.

Cursul se va putea desfășura în orașul Lipova în condițiile în care vor fi minim 20 de persoane interesate din orașul Lipova și localitățile din împrejurimi.

Pentru mai multe detalii cu privire la proiect, cursuri și concurs, vă invităm să contactați reprezentanții CNIPMMR:

FINANȚĂM IDEI DE AFACERI ÎN ORAȘUL TĂU!

Lipova, 17  mai 2018, orele 16:30

Unde: Primăria LIPOVA – Sala de Ședințe de la parter

Ce: sesiune interactivă de prezentare a posibilităților prin care poți să obții finanțare pentru ideea ta de afaceri

Recrutăm viitori antreprenori in Regiunea Vest!

Proiect: ”Viitor Plus-antreprenori pentru dezvoltare!”, ID 105717

ü Visezi de mai multă vreme la afacerea ta și nu ai avut încă posibilitatea să o începi?

ü Vrei să participi la un curs gratuit de competențe antreprenoriale?

ü Ai domiciliul sau reședința în județul Arad?

Te așteptăm în proiectul nostru - Viitor Plus-antreprenori pentru dezvoltare! Ai astfel șansa să faci parte din programul “Romania Start Up Plus”, prin care poți obține o finanțare nerambursabilă de aproximativ 146.000 lei  pentru demararea propriei afaceri.

Ce primești dacă participi?

ü Formare antreprenorială de calitate

ü Consiliere şi mentorat din partea unor specialişti şi antreprenori cu experienţă

ü Suport în implementarea planului de afaceri

ü Finanţarea ideii tale de afaceri.

Venim și în Lipova  în data de 17 mai 2018,  începând cu orele 16:30.

Vom susține  o prezentare interactivă a modului în care poți să te înscrii și să beneficiezi de instruire + finanțare + mentorat în business!

Vei afla ce fel de afaceri primesc finanțare și care sunt etapele pe care să le parcurgi ca să primești banii. Rezerva-ți un loc, confirmând participarea ta , la email: viitorplusarad@gmail.com