PRIMARIA LIPOVA

  • Slide 1
  • Slide 4
  • Slide 3
  • Slide 2
  • Slide 5
  • Slide 6
  1. FaceBook
  2. Google Plus
  3. Twitter
  4. Pinterest

PRIMĂRIA LIPOVA

Adresa: Str. N. Balcescu, nr. 26
Lipova, Jud. Arad, Romania
Nr.Tel: 0257-561.133
Nr.Fax: 0257-563.067
Adresa E-mail:
contact@primarialipova.ro
Adresa Website:
www.primarialipova.ro


DETALII » ŞTIRI LOCALE ŞI ANUNȚURI PUBLICE Vezi si altele

PROIECTELE LICEULUI „SEVER BOCU” DIN LIPOVA

Marti, 20 Iunie, 2017    /    470 accesari


Procesul educativ în școli este un proces complex, are un puternic determinism socio-economic și implică atât transmiterea de cunoștințe la diferitele discipline de studiu dar în egală măsură punerea elevilor în diferite situații de viață. Asemenea situații sunt întâlnite în cadrul activităților extracurriculare: excursii, activități de muncă în echipă, jocuri sportive,vizite la muzee  și  proiecte europene. Toate impreună contribuie la formarea caracterelor și a personalității copilului. O contribuție majoră o au părinții prin atitudinea lor față de aceste activități care aparent par fără importanță, dar nu este așa, dezvoltarea personalității copilului se realizează prin tot ce se întâmplă in jurul lui și mai ales prin atitudinea părinților față de activitățile pe care le desfășoară.

Proiectul ERASMUS+ „DRUM DESCHIS CĂTRE O CARIERĂ EUROPEANĂ ÎN DOMENIUL SERVICIILOR” , și-a derulat prima mobilitate de formare profesională a elevilor la Paphos în Cipru. Elevii clasei a-XI-a economic și-au desfășurat stagiul de pregătire practică la modulul „Instrumente de plată” la Camera de Comerț si Cda College din Paphos.

            În cadrul stagiului de practică elevii au dobândit competențele profesionale specifice modulului de practică Instrumente de plată, într-o țară europeană dobîndind un certificat Europass. Întorși în țară elevilor li s-au validat competențele dobândite în baza rapoartelor organizațiilor de primire din Cipru, a fișelor de evaluare, a rapoartelor profesorului însoțitor și monitor, au primit note corespunzătoare la modulul respectiv.

Activitățile desfășurate în Cipru au dezvoltat elevilor pe lângă competențele profesionale dobândite, abilitățile de relaționare, de muncă în echipă și de relaționare într-o limbă străină de circulație internațională. Grupul format din 16 elevi și două profesoare: doamnele: Ocneriu Georgeta și Constantinescu Simona a devenit pe perioada a trei săptămâni o familie mare în care prietenia și armonia au dominat atmosfera. Elevii s-au întors mult mai deschiși și extrem de încântați de experiența trăită. Asemenea proiecte vor fi și în anii ce urmeaza pentru elevii care vor fi în liceul nostru.

Proiectul prevede și activități culturale, de cunoaștere a istoriei locale, tradiții și obiceiuri.

Al doilea flux de mobilitate se desfăşoară în perioada 12.06.-30.06.2017 cu alți 16 elevi din clasa a-XI-a comerț, care își desfăşoară stagiul de pregătire practică  „Protecția consumatorului și a mediului” pentru 3 săptămâni în Portugalia la Barcelos în apropierea Oceanului Atlantic. Elevii sunt însoțiți de profesorii: Angheluș Emanuela și Berindei Oviduța.

Proiectele din „Săptămâna altfel” au urmărit numeroase obiective correlate vârstei elevului: cunoașterea și protejarea mediului, istoria locală, dezvoltarea spiritului de echipă, cultură și civilizație, orientare școlară și profesională.  Activitățile au fost complexe cu multe ieșiri din mediul cotidian, plăcute pentru majoritatea elevilor. Așteptăm ca toți părinții să înțăleagă importanța acestor activități și să fie alături de copiii lor pentru tot ce înseamnă școală.

 

OFERTA  EDUCAŢIONALĂ  A  LICEULUI  “SEVER  BOCU” LIPOVA,

 pentru  anul şcolar 2017 - 2018

 

 

În anul școlar 2017-2018 , oferta educațională cuprinde:

Profil SERVICII:

1 clasă a-IX-a specializarea Comerț – 28 locuri

1 clasă a_IX-a specializarea Economic – 28 locuri

 

GIMNAZIU

1 clasă a-V-a – 28 locuri

Profil RESURSE NATURALE ȘI PROTECȚIA MEDIULUI

Învățământ seral 1 clasă a-XI-a – 20 locuri

 

Profesor Oviduța BERINDEI

Alte imagini:

http://ec.europa.eu/solvit/index_ro.htm
https://sgg.gov.ro/new/guvernare-transparenta-deschisa-si-participativa-standardizare-armonizare-dialog-imbunatatit-cod-sipoca-35/

PRIMĂRIA ORAȘULUI LIPOVA utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.primarialipova.ro. Vă aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC (”Directiva E-Privacy”) și de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a accestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (”Regulamentul GDPR”).Politica de cookies sau/si Politica de Confidentialitate si dorim sa confirmi acordul tau.