Orasul Lipova a spus într-un glas, „La multi ani 2017!”

Marti, 10 Ianuarie, 2017    /    682 accesari

Orasul Lipova a spus într-un glas, „La multi ani 2017!”

Orasul Lipova a intrat în Noul An, 2017, sub o ploaie de culori, lumini dintre cele mai frumoase si adevarate jocuri de scântei , care, pentru câteva momente au „aprins” cerul orasului, acoperindu-l cu o adevarata paleta de culori, dansuri de lumini si joc de artificii, fara precedent.
    În noaptea dintre ani, în, locuitorii orasului Lipova, au fost prezenti în zona centrala a orasului, pe platoul Pietei Vechi, în vecinatatea Pietei Libertatii unde a fost amplasat si Bradul Mare de Craciun, cu putin timp înainte de ora 12:00, pentru a spune într-un glas „La multi ani 2017 !”, dar mai ales pentru a vedea si pentru a se bucura de spectacolul de lumini pe care Primaria Orasului Lipova l-a pregatit la cumpana dintre ani.
Cu scurt timp înainte de ora 12:00, pe platoul din Piata Veche a orasului, în Parcul Central, precum si pe strazile colaterale erau deja sute de oameni, care, cu mic cu mare, pregatiti cu sticlele de sampanie în mâna, au asteptat nerabdatori ora 00:00, când s-a dat startul spectacolului de lumini si focuri de artificii.
Asteptarea însa,  a meritat, spectacolul pregatit dovedindu-se a fi unul extraordinar, unul peste masura asteptarilor celor prezenti. privitorilor, care, pret de peste 15 minute au stat cu ochii atintiti spre cer, fiind încântati si acaparati de ceea ce vedeau pe cerul orasului Lipova.
Alaturi de cetatenii orasului Lipova, au fost prezenti si primarul orasului Lipova – Mircea Jichici si viceprimarul Vasile Dodon, care au dorit sa ciocneasca o cupa de sampanie si sa spuna „La multi ani !” si „An Nou Fericit !”, pasind în anul 2017, împreuna cu toti locuitorii orasului.
Finalul spectacolului de pe cer a fost învaluit de apaluze, toti privitorii fiind foarte încântati si placut impresionati de ceea ce au avut parte în Noaptea dintre ani.
Cuvintele primarului orasului Lipova, Mircea Jichici, pentru Noul An, au fost transmise cu drag si din suflet pentru toti locuitorii orasului, el dorindu-le, si pe aceasta cale, tuturo: „An Nou Fericit, prosper, presarat cu multa sanatate, realizari frumoase si numai bucurii.  Anul 2017 sa va gaseasca pe fiecare,  sanatosi, veseli si plini de sperante!„, a transmis Iosif Mircea Jichici – Primarul Orasului Lipova, la începutul acestui nou an 2017.