PRIMARIA LIPOVA

 • Slide 1
 • Slide 4
 • Slide 3
 • Slide 2
 • Slide 5
 • Slide 6
 1. FaceBook
 2. Google Plus
 3. Twitter
 4. Pinterest

PRIMĂRIA LIPOVA

Adresa: Str. N. Balcescu, nr. 26
Lipova, Jud. Arad, Romania
Nr.Tel: 0257-561.133
Nr.Fax: 0257-563.067
Adresa E-mail:
contact@primarialipova.ro
Adresa Website:
www.primarialipova.ro


DETALII » ŞTIRI LOCALE ŞI ANUNȚURI PUBLICE Vezi si altele

Opţiuni de formare profesională iniţială la Liceul „ATANASIE MARIENESCU” pentru anul şcolar 2016-2017

Miercuri, 01 Iunie, 2016    /    1138 accesari


Opţiuni de formare profesională iniţială la Liceul „ATANASIE MARIENESCU” pentru anul şcolar 2016-2017

Liceul  „ATANASIE MARIENESCU” oferă elevilor pentru anul şcolar 2016-2017 oportunitatea de continuare a studiilor după clasa a VIII-a prin liceu teoretic   sau liceu

tehnologic  si  învăţământ profesional. În cadrul liceului teoretic elevii pot alege la  profilulș

real clasa cu  specializarea   „Matematică -informatică, intensiv informatică” sau  la profilul

uman   clasa cu  specializarea   „Filologie - intensiv limba engleză”.

 La liceul tehnologic profil tehnic elevii pot opta pentru calificarea profesională  „tehnician prelucrari mecanice”, iar la învăţământul profesional pentru calificarea „electrician exploatare joasă tensiune”. De asemenea sunt  în curs demersuri pentru obținerea autorizării calificărilor „frezor- rabotor- mortezor” și „sculer-matrițer” pentru școlarizarea elevilor  începând cu anul  școlar 2016-2017

                  

Atât la  liceu tehnologic cât și la învăţământ profesional  elevii obţin certificate de calificare profesională valabile în România şi în Uniunea Europeană. În cadrul programului Erasmus+  elevii pot participa în proiecte internaționale din fonduri europene „Leonardo da Vinci- mobilități” pentru efectuarea practicii, „Leonardo da Vinci-parteneriat”,    

 

              

 

precum și în concursul international ”STEPS TO MY FUTURE” din cadrul proiectului de parteneriat “Leonardo da Vinci- Transfer de Inovatie”, de promovare  a calificarilor școlii.

Elevul care opteaza pentru Liceul „ATANASIE MARIENESCU” la  liceul tehnologic și învățământul profesional beneficiază de dotările moderne din  clădirea nouă cu laboratoare electrotehnică – electronică şi mecanică,  ateliere de electrotehnică, mecanică şi prelucrare prin aşchiere, obținute din fonduri europene prin programul  Phare TVET 2004-2006. Utilizează  echipamente tehnice și aplicații software de specialitate pentru domeniile electric și  mecanică, inclusiv tehnologii moderne de prelucrare prin așchiere pe mașini cu comandă numerică. Atat cursurile cat si pregatirea practica de specialitate se desfasoara  la Lipova, in scoala cat si la agentii economici  din localitate.

Şcoala are încheiate acorduri cadru în domeniile electric, mecanică cu S.C. „Everel Romania” S.R.L. , S.C. „Alco-Kraft” S.R.L.,  S.C. „Robac Industries ” S.R.L., S.C. „Ago Mecanic” S.R.L. ,  S.C. „Hartwig” S.R.L. din Lipova  pentru  efectuarea practicii în condiţii reale în sistem dual de pregătire – în şcoală şi la operatorul  economic.

Pot opta pentru învăţământul  profesional de 3 ani elevii clasei a  VIII-a din anul școlar  2015-2016 şi elevii care au absolvit clasa a VIII-a in anii anteriori, accesul acestora  nefiind  limitat de vârsta de 18 ani  la înscriere  la cursuri de zi. 

Ca avantaj, elevii care optează pentru învăţământul profesional beneficiaza de bursa profesională de 200 lei lunar în conformitate cu prevederile legale. Ca stimulente pentru elevi, în funcţie de domeniul de pregătire,  operatorul  economic partener de practică acorda  acestora bursă de studii suplimentară în valoare de 200 lei/lună/practicant pentru anul I de studiu, de 250 lei/lună/practicant pentru anul II de studiu, respectiv de 300 lei/lună/practicant pentru anul III de studiu, pe perioada studiilor.

Deasemenea pe durata pregătirii practice la  partenerul de practică, acesta acordă   elevilor o zilnic o suma sau o masa  caldă  în condiţiile legii,  de maxim 200 lei lunar atât la  învăţământ profesional cât și la liceu tehnologic.

Prin dobândirea de competenţe specifice meseriei   prin accent pe pregătire practică la operatorul  economic,  elevilor  li se oferă posibilitatea angajarii atât după absolvire cât și la cerere în afara programului școlar după vârsta împlinirea vârstei de 15 ani. Elevii si parintii  pot primi informatii privind posibilităţile evoluţiei salariale, în cazul optării ulterioare, după absolvire,  pentru angajare la aceşti operatori  economici.

 

Informaţii suplimentare  pot fi obţinute la sediul Liceului „ATANASIE MARIENESCU” din Lipova, str. Nicolae Titulescu , nr. 1, tel. 0257- 563121. 

 

Muzica, arta, teatrul şi sportul sunt şi ele prezente în viaţa elevilor noştri. Trupa de teatru a şcolii,  precum şi corul coordonat de d-na prof. Zelenin Ioana fructifică talentele artistice ale pasionaţilor de frumos, iar activităţile sportive variate justifică proverbul:”Mens sana in corpore sano”.

 

             

 

           

În spiritul legăturilor dintre trecut-prezent-viitor să nu uităm importanţa calităţii

profesorului şi a educaţiei elevului pentru a afla cheia reuşitei.

 

Ing. prof. Nemeş Dorina

Alte imagini:

http://ec.europa.eu/solvit/index_ro.htm
https://sgg.gov.ro/new/guvernare-transparenta-deschisa-si-participativa-standardizare-armonizare-dialog-imbunatatit-cod-sipoca-35/

PRIMĂRIA ORAȘULUI LIPOVA utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.primarialipova.ro. Vă aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC (”Directiva E-Privacy”) și de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a accestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (”Regulamentul GDPR”).Politica de cookies sau/si Politica de Confidentialitate si dorim sa confirmi acordul tau.