O prietenie frumoasă, trainică, văzută prin ochii copiilor şi educatoarelor de la Grădiniţa PN 3 Radna

Luni, 25 Aprilie, 2016    /    525 accesari

„Uneori simt nevoia să aştern pe hârtie câteva gânduri, idei, care trebuie transmise mai departe. Acum, când toţi alergăm, alergăm şi nu ştim după ce....Când oamenii nu mai au timp pentru iubire, nu mai au timp pentru  ei, când totul parcă e o grabă dementă...când evităm să mai mirosim o floare, să ne buvurăm de verdele crud al ierbii, să admirăm şi să preţuim lucrurile mărunte. Uităm să culegem zâmbete ţi să le dăm mai departe, e greu să fim fericiţi. E greu să fim generoşi, să ne intereseze de oamenii din jurul nostru, să fim alturişti.”, a spus pentru început Adriana Henţ – educatoare şi reprezentantă a Grădiniţei PN 3 Radna.

O prietenie adevărată acum, se leagă greu şi se păstrează şi mai greu. Astăzi este foarte greu să se formeze, să se clădească „caractere” .

Adriana Henţ a continuat frumoasa prezentare despre omenie, prietenie şi bucuria de a dărui, spunând că : „Fiind  educatoare de mulţi ani, în această grădiniţă – PN 3 Radna -  îmi amintesc de o replică plină de înţelepciune a unui copil. Într-o zi l-am întrebat pe Alin: „Ce vrei să te faci când vei fi mare?” Alin mi-a răspuns: „Doamna, eu vreau să mă fac...OM” . A fi om, în zilele noastre este o mare calitate, o adevărată virtute. Legat de aceste lucruri, gândurile mele pleacă spre o relaţie de prietenie cu nişte adevăraţi oameni.

Este vorba despre grupul de prieteni din Germania în colaborare cu Basilica Maria Radna, care ne vizitează grădiniţa de câţiva ani.”

Prietenia cu aceşti oameni deosebiţi, reprezentaţi prin dl. Bernhard Benders, este o legătură de suflet, sinceră. Aceşti  oameni au dat mereu dovadă de dragoste pentru copii, omenie şi respect faţă de ceilalţi prin muncă multă. Grupul de prieteni germani obişnuiesc de mulţi ani încoace să asigure achiziţia, depozitarea şi transportul donaţiilor pentru copii.

Datorită efortului depus de aceşti oameni extraordinari, copiii de la grădiniţa PN 3 Radna, pot privi altfel sărbătorile, fie că vorbim despre Crăciun, Paşte, acestea fiind mai bogate, mai „colorate” şi mai „dulci”.

Pentru toate aceste motive şi demonstraţii de omenie şi prietenie sinceră, pe această cale, copiii, părinţii şi educatoarele de la Grădiniţa PN 3 Radna, dorsc să le mulţumesc tuturor celor care contribuie la acest proiect de suflet, care aduce atât de multă fericire în special în sufletele copiilor.

„Dumnezeu să dea fiecăruia multă sănătate şi să aibă o primăvară însorită şi liniştită. Vă mulţumim din suflet că ne aduceţi zâmbetul pe buze, că ne faceţi fericiţi, cu fiecare vizită făcută la Lipova! „ au transmis prietenilor germani, cu tot dragul, educatoarele Adriana Henţ şi Landiana Suceava şi nu în ultimul rând, cei mai importanţi reprezentanţi - „Piticoţii” Grădiniţei PN 3 Radna.