PRIMARIA LIPOVA

  • Slide 1
  • Slide 4
  • Slide 3
  • Slide 2
  • Slide 5
  • Slide 6
  1. FaceBook
  2. Google Plus
  3. Twitter
  4. Pinterest

PRIMĂRIA LIPOVA

Adresa: Str. N. Balcescu, nr. 26
Lipova, Jud. Arad, Romania
Nr.Tel: 0257-561.133
Nr.Fax: 0257-563.067
Adresa E-mail:
contact@primarialipova.ro
Adresa Website:
www.primarialipova.ro


DETALII » ŞTIRI LOCALE ŞI ANUNȚURI PUBLICE Vezi si altele

LICEUL „SEVER BOCU” PLANUL DE SCOLARIZARE PENTRU ANUL SCOLAR 2016-2017

Joi, 17 Martie, 2016    /    503 accesari


ÎNVATAMÂNT PRESCOLAR
PN1 str. Sava Brancovici : 3 grupe/60 prescolari
PN2 str. B. P. Ha?deu; 2 grupe/40 prescolari
PN3 str.  M. Radna: 2 grupe/40 prescolari
PN4 ?oimo?: 1 grupa 20 prescolari
    PP str. Fara nume 2 grupe PP/40 prescolari si 2 grupe PN/40 prescolari

ÎNVATAMÂNT GIMNAZIAL
CLASA a V-a - 28 de locuri cu optionale la disciplinele: matematica si limba engleza.      
 Preînscrierea pentru clasa aV- a se va face în perioada 25.04-07.05.2016. Învatamântul gimnazial a fost înfiintat prin ordinul de ministru nr. 3380/05.052014.
           În liceu functioneaza deja o clasa a -V-a, profesor diriginte Buzgau Dorin, clasa în care majoritatea elevilor s-au integrat fara probleme formând un nucleu puternic. Profesorii scolii sunt profesori calificati, majoritatea cu grade didactice si experienta în învatamântul gimnazial si liceal.

ÎNVATAMÂNT LICEAL
CLASA -  a IX-a , profilul SERVICII

-    1 CLASA - 28 de locuri la specializare Tehnician în activitati economice
-    1 CLASA - 28 de locuri la specializarea Tehnician în activitati de comert
CLASA -  a IX-a ,  profilul TEORETIC
-    1 CLASA - 28 de locuri chimie- biologie

Scoala dispune de laboratoare si cabinete specializate, o sala de sport, cabinet de consiliere scolara precum si de personal calificat cu rezultate deosebite la concursuri scolare (olimpiade judetene si nationale) precum si la diverse activitati si proiecte locale, nationale si internationale.  
Activitatea profesorilor este centrata pe elev, munca lor fiind adaptata nevoilor acestora. O preocupare deosebita este oferirea unui climat pozitiv, de respect reciproc printr-o preocupare permanenta de îmbunatatire a conditiilor de munca si totodata o grija deosebita pentru siguranta si securitatea elevilor.
Una din misiunile scolii este de a cultiva principii sanatoase de viata si o preocupare pentru dezvoltarea creativitatii si originalitatii, în formarea unei personalitati armonioase. De asemenea, scoala se implica activ pentru integrarea elevilor în colectivul clasei si al scolii  prin derularea activitatilor non-formale pentru a încununa cu succes competentele si abilitatile dobândite pe parcursul procesului educativ de catre elevi.
    Exista preocupare si dorinta de implicare  activa a  parintilor în educarea si formarea propriilor copii.
    Liceul „Sever Bocu” este una din cele mai vechi unitati de învatamânt din zona de vest a tarii, cu traditie în învatamântul economic si primul învatamânt gimnazial din orasul Lipova, a avut ca elev în gimnaziu si o parte din învatamântul liceal chiar pe domnul Sever Bocu, „vicerege a Banatului”, o personalitate a istoriei locale, nume emblematic pentru orasul Lipova. Rigurozitatea si constiinciozitatea domnului Sever Bocu, fost presedinte al Consiliului scolii, dupa construirea internatului si-au lasat amprenta în seriozitatea muncii profesorilor de-a lungul generaliilor ducând mai departe traditia liceului.
    Va asteptam cu drag sa va înscrieti copiii la gradinite, în clasa a-V-a, respectiv clasele a IX-a ale liceului nostru.

 


http://ec.europa.eu/solvit/index_ro.htm
https://sgg.gov.ro/new/guvernare-transparenta-deschisa-si-participativa-standardizare-armonizare-dialog-imbunatatit-cod-sipoca-35/

PRIMĂRIA ORAȘULUI LIPOVA utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.primarialipova.ro. Vă aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC (”Directiva E-Privacy”) și de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a accestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (”Regulamentul GDPR”).Politica de cookies sau/si Politica de Confidentialitate si dorim sa confirmi acordul tau.