Voluntarii anului 2015 ai oraşului Lipova au fost premiaţi la cea de-a 5-a ediţie a Galei Voluntariatului

Luni, 25 Ianuarie, 2016    /    464 accesari

În prima lună a anului 2016, aşa cum s-a obişnuit de 5 ani încoace, voluntarii care au participat şi au susţinut diferite activităţi derulate pe parcusul anului 2015, au tras linie şi au făcut un rezumat al tuturor activităţilor voluntare organizate la Lipova.

Toată munca lor a fost prezentată, felicitată şi răsplătită în cadrul Galei Voluntariatului, ajunsă în acest an la Ediţia a 5-a, organizată de către Centrul Teritorial de de Voluntariat Filiala Lipova – coord. Monica Urs. Gala Volunatariatului a avut loc în acest an în dată de 26 ianuarie 2016, la Centrul Recreativ Orăşenesc Lipova.

Şi de această dată, în cadrul galei au fost invitaţi toţi colaboratorii, care au participat, au sprijinit şi au coordonat acţiunile şi evenimentele cu caracter voluntar, caritabil în oraşul Lipova, de-a lungul anului 2015.

Toţi voluntarii, adică instituţii, elevi, profesori, firme sau persoane fizice de diferite vârste,  implicaţi în acţiunile de voluntariat ale anului 2015, au fost premiaţi cu diplome de recunoştinţă, cu mulţumiri speciale şi cuvinte de recunoştinţă pentru gestul lor.

Dintre aceşti colaboatori, la eveniment au fost prezenţi reprezentanţi ai Primăriei Oraşului Lipova, reprezentanţi ai Poliţiei Lipova, ai Ocolului Silvic , profesori şi elevi din cadrul celor două licee lipovane: Liceul « Atanasie Marinescu » şi Liceul « Sever Bocu », şi nu în ultimul rând, reprezentanţi ai ONG-urilor cu care Centrul de Voluntariat Lipova şi AMC Betleem Lipova a colaborat pe parcursul anului 2015 în diferite campanii şi activităţi de voluntariat, cum ar fi CNRR Cuveşdia, Asociaţia « Maria din dragoste pentru copii » Pâncota, Asociaţia « Haus der Hoffnung » Cicir ,Fundaţia « Ebenezer Moldovan » sau Crucea Roşie Lipova.

Evenimentul a fost unul foarte frumos şi complex, programul pregătit de către organizatori fiind unul diversificat.

Gala Voluntariatului 2015 a debutat cu un program artistic pregătit de către elevii de la cele două licee, care au încântat participanţii la Gală cu un mic spectacol de cântece, dans, poezie şi teatru, special pregătit cu această ocazie.

Elevii Liceului Atanasie Marienescu, alături de corul Concertino, coordonaţi de prof. Zelenin Gabriela Ioana, au interpretat câteva melodii deosebite , arătându-şi talentul alături de, elevii Liceului Sever Bocu si trupa Fundaţiei AMC Betleem. Toţi aceşti copii talentaţi, au fost premiaţi la finalul spectacolului cu diplome.

Pentru implicarea într-un număr mare de activităţi de voluntariat (ecologizări, plantat de pomi, campanii umanitare, campanii de prevenţie şi informare) au fost premiaţi toţi voluntarii de la Centrul de Voluntariat Lipova, de la Liceul Atanasie Marienescu, Liceul Sever Bocu, precum şi alţi voluntari, o parte dintre ei fiind chiar persoane pensionare, care au doirt să susţină voluntariatul în oraşul Lipova.

Mulţumim instutuţiilor şi tuturor celor care ne-au susţinut în activităţile de voluntariat şi extraşcolare din anul 2014. Ne bucurăm că în fiecare an mai adăugăm persoane noi în echipa voluntarilor, precum şi acţiuni noi şi mai diversificate. Dde la an la an numărul celor dornici de implicare în aceste activităţi a crescut şi ne dorim o colaborare la fel de frumaosă şi fructuoasă şi în acest an dar şi în anii care urmează. ATITUDINEA CONTEAZĂ!, a spus Monica Urs , coordonator al Centrului de Voluntariat Lipova

•  MONICA URS, COORDONATOAREA CENTRULUI DE VOLUNTARIAT LIPOVA A PREZENTAT EVENIMENTUL