Anul 2016 a început cu veşti bune pentru oraşul Lipova – contractul pentru noul spital a fost semnat

Vineri, 22 Ianuarie, 2016    /    2459 accesari

Anul  2016 a început cu veşti bune pentru oraşul Lipova – contractul pentru noul spital a fost semnat

Startul în noul an 2016 a fost dat într-un mod pozitiv şi promiţător pentru oraşul Lipova. Veştile bune au venit chiar din primele săptămâni ale anului, noi proiecte mult aşteptate şi importante pentru oraş şi comunitate fiind confirmate.

Primul dintre aceste proiecte, pentru care a venit confirmarea şi s-a semnat contractul este cel care curpinde construirea noului spital din Lipova.

Veştile au venit tocmai de la Ministerul dezvoltării, unde s-a încheiat licitaţia pentru extinderea şi construcţia noului spital din Lipova, între timp fiind semnat şi contractul, urmând ca în cel mai scurt timp să fie începute şi lucrările.

Acest proiect, după proiectul care a cuprins reabilitarea şi modernizarea străzilor, a fost următorul pe lista proiectelor prioritare şi de mare importanţă pentru oraş, iar acum administraţia locală a oraşului Lipova l-a bifat şi pe acesta, fiind încă un obiectiv îndeplinit.

Construcţia nouă va fi realizată lângă clădirea spitalului actual, cele două clădiri urmând a fi unite, rezultând astfel un spital mult mai mare, care va fi de interes pentru întreaga zonă din apropierea Lipovei. Proiectul care cuprinde realizarea noului spital din Lipova, este unul foarte amplu şi de importanţă majoră, viitorul spital fiind important nu numai pentru oraşul Lipova, ci pentru toată Valea Mureşului.

Finanţarea acestui proiect va fi asigurată de Ministerul Dezvoltării, valoarea totală a investiţiei ridicându-se la suma de aproape 5 milioane de euro. Proiectul presupune construcţia noii clădiri a spitalului, care va cuprinde inclusiv o Unitate de Primiri Urgenţe atât de necesară pentru toată Valea Mureşului.

În investiţie sunt prevăzute a fi asigurate şi dotările necesare, cu excepţia aparaturii medicale, în urma finalizării acestui proiect atât de amplu rezultând un spital nou, modern, printre cele mai moderne şi dotate din tot judeţul.

După cum a declarat şi Mircea Jichici – primarul Oraşului Lipova : „Anul 2016 a început cu nu se putea mai bine pentru noi, administraţia locală, cât şi pentru oraş şi cetăţenii săi, fiind anunţaţi chiar din primele săptămâni de către reprezentanţii Ministerului Dezvoltării de faptul că s-a încheiat licitaţia şi s-a semnat contractul pentru construcţia noului spital din oraşul Lipova. Vestea ne-a bucurat foarte mult, după proiectul care a cuprins reabilitarea străzilor, acest proiect construirea unui nou spital modern, cu toate dotările necesare şi cu un compartiment de primiri urgenţe, pentru Lipova dar şi pentru toată zona Văii Mureşului, a fost un obiectiv principal pentru noi şi acum, după cum am mai spus, este un vis devenit realitate. Proiectul este unul foarte amplu, investiţia este majoră, fiind prevăzut aici tot ce este necesar pentru înfiinţarea noului spital, toate dotările, aici referindu-ne la băi, morgă, mobilier, instalaţie de oxigen, instalaţii solare şi alte dotări specifice unui spital. Ceea ce nu este cuprins în investiţie, este aparatura medicală.

Noul spital va cuprinde mai multe secţii: chirurgie, obstretică-ginecologie, dar şi un compartiment de primire urgenţe, acesta fiind foarte important şi necesar pentru oraşul Lipova, dar şi pentru toată zona Văii Mureşului, singura unitate de primire urgenţe existând în prezent la Arad.”

Lucrările la noul proiect care cuprinde construcţia unui nou spital în oraşul Lipova, vor fi demarate în cel mai scurt timp, urmând ca în viitorul apropiat imaginea oraşului să fie completată şi în domeniul sănătăţii, de această nouă construcţie, un nou spital, mult mai mare, mai modern şi cel mai important, atât de necesar pentru sănătatea oamenilor din toată zona: Lipova şi Valea Mureşului.

• Constructia noua va fi legata de cladirea veche a spitalului actual
  • Imaginea noului spital vazuta de sus
  • Noul spital va fi mult mai mare, va cuprinde mai multe sectii pe diferite ramuri ale medicinei
  • Va exista si un compartiment de primire urgente