Pictorii din Gruparea „NOIMA” s-au întâlnit la Lipova

Vineri, 15 Ianuarie, 2016    /    957 accesari

Pictorii din Gruparea „NOIMA” s-au întâlnit la Lipova

Pictorii ANDREI ROSETI (Deva), CIPRIAN  BODEA (Timisoara), SORIN  SCURTULESCU (Timisoara) si COZMIN  FRUNTES (Brasov) membrii ai gruparii NOIMA, au venit la Lipova pentru a se întâlni cu pictorul DAN GHERMAN, colegul lor din aceeasi grupare, care s-a întors din S.U.S. pentru a petrece sarbatprile de iarna împreuna.
    Tinerii plasticieni au profitat de timpul petrecut împreuna pentru a discuta despre un proiect cultural dedicat memoriei pictorului român VASILE  VARGA, un apropiat al gruparii „PROLOG” si un alchimist al studiului culorii.
    Artistii din gruparea NOIMA l-au cunoscut pe Vasile Varga în ultimii ani de viata petrecuti la Lipova, cunoscând deopotriva si intentiile lui Vasile Varga de a întemeia la Lipova o comunitate de pictori interesati de studiul picturii, al culorii.
Noima si-a propus sa promoveze mostenirea culturala a sotilor COSTESCU – VARGA prin publicarea unui catalog dedicat pictorului, pentru a atrage atentia asupra modalitatilor folosite de VARGA în studiul culorii.
În memoria pictorului Varga cei cinci artisti ai penelului au petrecut o zi la Muzeul de Arta din Lipova în fata sevaletului imortalizând pe pânza peisaje din curtea muzeului.

Oana IONESCU