Braduti ecologici si Ateliere de creatie ale lui Mos Craciun au poposit în luna decembrie la Lipova

Vineri, 15 Ianuarie, 2016    /    465 accesari

Anul 2015 a fost anul realizarilor si rezultatelor frumoase pentru orasul Lipova, dar si anul în care au fost puse în practica noi idei si proiecte, foarte frumoase si benefice pentru oras si pentru comunitatea sa.
Alaturi de proiectele importante care au fost realizate de-a lungul anului în orasul Lipova, înainte de finalul anului, proiecte marete si multa munca, si-a facut loc si o noua idee, dedicata Craciunului si bineînteles copiilor: organizarea unui mic târg de Craciun, în zona centrala a orasului, pe platoul Pietei Vechi.
Ideea actiunii a fost binevenita si sustinuta în vederea desfasurarii de Primaria si Consiliul Local al Orasului Lipova, la ea participând reprezentanti ai Clubului Copiilor Lipova – coordonator prof. Camelia Iordache, ai Centrului de Voluntariat AMC Betleem Lipova – coordonator Monica Schiopu-Urs, Nora Heler, reprezentanti ai Liceului „Atanasie Marienescu” Lipova – ccordonator prof.Marius Iercosan si nu în ultimul rând copiii extraordinari din cadrul acestor institutii, care au dat suflet acestui nou proiect.
Împreuna cu copiii si profesorii din cadrul institutiilor amintite anterior, pe platoul fostei piete din Lipova, a fost creat un cadru minunat, specific Sarbatorilor de iarna, dedicat în primul rând copiilor, dar si tutror locuitorilor orasului, indiferent de vârsta. Aici a fost adus un brad foarte mare, care a fost împodobit de reprezentantii Centrului de Voluntariat si Clubului Copiilor Lipova. În jurul bradului au fost asezate si alte elemente de decor care au completat perfect imaginea bradului. Printre aceste elemente s-au numarat o sanie trasa de cai, îmbracata în luminite, cutii imense de cadouri, un om de zapada imens, de aproximativ 3 metri, precum si alti 6 braduti ecologici,  acestia fiind realizati din materiale reciclabile, de elevii de la Liceul „Atanasie Marienescu” Lipova – prof. Coordonator Marius Iercosan si Clubul Copiilor Lipova – prof. Coordonator Camelia Iordache. În jurul bradului mare, au fost organizate seri de colinde, de catre grupuri de copii de la Centrul de Voluntariat Teritorial AMC Betleem Lipova.
Pentru ca atmosfera de sarbatoare sa fie resimtita si mai bine, decorul din Piata Veche a orasului, a fost completat de sunetul colindelor, care s-au auzit pe fundal si au rasunat pe strazile din jurul pietei, acest lucru fiind posibil cu sprijinul domnului Florin Ionas, care a asigurat instalatia de sonorizare necesara si colindele si caruia, pe aceasta cale reprezentantii Primariei Orasului Lipova îi transmit cele mai sincere multumiri.
Cu ocazia organizarii acestui mic târg, în ultima saptamâna înainte de Craciun, reprezentantii Liceului „Atanasie Marienescu” Lipova si Clubului Copiilor Lipova au organizat si doua cocnursuri frumoase si educative în acelasi timp: Concursul „Cel mai frumos bradut ecologic” si  Concursul educativ  intitulat „Atelierele lui Mos Craciun”.
Copiii au raspuns foarte entuziasmati acestor idei si s-au implicat cu mare bucurie în cele doua concursuri, dupa caz, unii dintre ei realizând diverse obiecte si figurine, iar altii si-au expus cu mândrie bradutii confectionati din materiale reciclabile. O parte dintre copii, alaaturi de coordonatoarea lor, prof. Camelia Iordache, si-au asamblat si un mic stand cu vânzare de produse, unde si-au expus figurinele si obiectele create chiar de ei, astfel încât trecatorii au putut sa achizitionze diverse obiecte de decor cu specfic de iarna, realizate de mâinile iscusite ale copiilor.
La finalul celor 3 zile ale actiunilor de Craciun, copiii participanti au primit diplome si premii, pentru munca, implicarea si creatiile lor. Ei au fost felicitati si premiati de profesorii coordonatori, precum si de catre reprezentantii Primariei si Consiliului Local Lipova.
Toate aceste momente frumoase si actiuni educative pentru copiii participanti, au fost posibile cu sprijinul oamenilor deosebiti care s-au implicat: profesorii coordonatori Camelia Iordache, Marius Iercosan, reprezentantii Centrului de voluntariat Monica Schiopu-Urs, Nora Heler, sponsorii SC PETRAS IMPEX SRL, CIUTAR MINIMARKET care au asigurat dulciuri copiilor si carora le sunt transmise astfel, multumiri speciale pentru toata munca, implicarea, determinare si rezultatul obtinut, care a fost unul extraordinar si care ar fi ideal sa fie repetat si cu alte ocazii.
Ideea acestui frumos proiect dedicat Craciunului, a fost una deosebit de frumoasa si bine primita de toti lipovanii, indiferent de vârsta. Decorul si actiunile organizate au dat pentru câteva zile o alta imagine si o stare de bine orasului, fapt care a demonstrat ca astfel de actiuni sunt benefice si necesare de organizat în fiecare an, cu ocazia Craciunului si nu numai.

• CONSILIERI LOCALI SI PROFESORII COORDONATORI AU INMANAT DIPLOMELE COPIILOR
  • COPIII ALATURI DE PROF.CAMELIA IORDACHE - CLUBUL COPIILOR LIPOVA
  • COPIII AU FOST PREMIATI CU DIPLOME SI MICI PREMII PENTRU MUNCA LOR DEOSEBITA
  • COPIII S-AU ADUNAT IN JURUL BRADULUI MARE LA CONCURSURILE ORGANIZATE