PRIMARIA LIPOVA

 • Slide 1
 • Slide 4
 • Slide 3
 • Slide 2
 • Slide 5
 • Slide 6
 1. FaceBook
 2. Google Plus
 3. Twitter
 4. Pinterest

PRIMĂRIA LIPOVA

Adresa: Str. N. Balcescu, nr. 26
Lipova, Jud. Arad, Romania
Nr.Tel: 0257-561.133
Nr.Fax: 0257-563.067
Adresa E-mail:
contact@primarialipova.ro
Adresa Website:
www.primarialipova.ro


Crucea Roşie Lipova

 1. Prezentare
 2. Noutati
 3. Galerie FotoInformatii de contact:

Antoche Adrian – Președintele organizației Lipova de CRUCE ROȘIE, la tel. 0742699055.


Prezentare:

SUBFILIALA DE CRUCE ROȘIE LIPOVA, ALĂTURI DE CEI AFLAȚI ÎN DIFICULTATE

 

   În data de 12.02.2015, la sediul Centrului Recreativ al Orașului Lipova, a avut loc ședința anuală a Subfilialei de CRUCE ROȘIE Lipova, în cadrul căreia a fost ales noul comitet al acesteia, în următoarea componență:

 1. ANTOCHE ADRIAN  -  Președinte
 2. POPESCU TAVIȚA  -  Vicepreședinte
 3. CINGHIȚĂ CARMEN  -  Membru
 4. TRIPON OTILIA  -  Membru
 5. ROBA SIMONA  -  Membru
 6. TUSA-BICHICEAN PETER  -  Membru
 7. PLEȘ  CRISTAN  -  Membru

    La ședință a participat d-na CUVINEANU IUDITA – Directorul Executiv al Filialei Județene de CRUCEA ROȘIE Arad și alte persoane care activează ca membri voluntari în cadrul acestei organizații din Arad și de pe raza orașului Lipova.

   Dintre acțiunile propuse de către noul comitet a se desfășura pe parcusul anului 2015 la nivelul orașului nostru sub tutela Subfilialei de CRUCE ROȘIE Lipova, amintim următoarele:

       -  atragerea pentru înscrierea în cadrul organizației noastre locale a unui număr cât mai mare de noi membri voluntari activi sau cotizanți;

        - atragerea de fonduri pentru CRUCEA ROȘIE din: sponsorizări, cotizații din partea membrilor voluntari, vânzarea de calendare și alte materiale inscripționate cu sibolurile CRUCII ROȘII, obținerea unui număr cât mai mare de formulare pt. virarea procentului de 2% din impozitul pe venit pt CRUCEA ROȘIE din partea unor persoane angajate cu conract de muncă, amplasarea de cutii pentru donații în bani în cadrul locurilor publice intens frecventate de un număr mare de persoane sau în centre comerciale inscripționate cu simbolurile CRUCII ROȘII, etc.

      -  Organizarea de campanii periodice de colectare de ajutoare umanitare (constând în articole de îmbrăcăminte, bunuri casnice, rechizite, jucării, etc.) de la populație și repartizarea ulterioară a acestora la familiile/persoanele nevoiașe din localitatea noastră și nu numai;

      - repartizarea periodică la familiile/persoanele cu probleme sociale grave din localitate a unor colete/pachete cu alimente care provin de la Banca de alimente a S.N.C.R.R. prin intermediul Filialei Județene Arad de CRUCE ROȘIE, precum și a unor tichete valorice sociale de aceeași proveniență;

     - înființarea unui detașament de CRUCE ROȘIE pentru intervenție în situații de urgențe ori dezastre în localitate, compus din 10 -11 persoane tinere, gata să intervină în mod volunar pentru acordarea de ajutor în caz de necesitate;

    - organizarea de acțiuni specifice CRUCII ROȘII prin amplasarea de corturi pentru acordarea primului ajutor pe perioada de vară cu caniculă ori cu prilejul organizării unor evenimente sau manifestații cultural-artistice ori sportive de mare amploare pe raza localității;

     Organizarea de cursuri de instruire pentru infirmiere și surori de CRUCE ROȘIE la sediul din Arad al Filialei Județene a organizației.

    Având în vedere cele de mai sus, facem apel pe această cale la toți cei care doresc să se alăture nouă pentru a fi cât mai mulți membri voluntari în cadrul organizațiie noastre locale de CRUCE ROȘIE, având astfel ocazia de a contrbui la întrajutorarea semenilor noștri aflați în situații de dificultate. Pentru aceasta vă puteți adresa d-lui Antoche Adrian – Președintele organizației Lipova de CRUCE ROȘIE, la tel. 0742699055.

    

 

Caritatea a fost din nou darul special al Sarbatorilor de Iarna în orasul Lipova

Vineri, 15 Ianuarie, 2016    /    593 accesari


La început de Nou An, uitându-ne în spate, ne încearca pe fiecare sentimente de multumire, de recunostinta, de bucurie si împlinire sufleteasca, de entuziasm, daca ne gândim la anul care recent s-a încheiat si la realizarile cu care am încheiat lista anului 2015. Primele si cele mai proaspete amintiri placute care vin în mintea noastra, sunt din luna decembrie, luna sarbatorilor dragi inimii noastre, luna cadourilor daruite din suflet pentru suflete.
A?a cum s-a obi?nuit de multi ani încoace ?i la final de an 2015, au avut loc  mai multe ac?iuni ?i manifestari cu caracter caritabil desfa?urate în ora?ul Lipova.
Spiritul Sarbatorilor Sfinte,  a transformat din nou luna decembrie a anului 2015 în una foarte plina. În aceasta luna a cadourilor si faptelor bune, oameni cu suflet mare, precum Monica Schiopu-Urs – reprezentant AMC Betleem Lipova ?i Centrul de Voluntariat Lipova si coordonator al proiectului „Craciunul pentru toti”, Valentin Caldaras, Nora Heler, Adrian Antoche – presedinte Crucea Rosie Lipova si administrator Centrul Rereativ Orasenesc Lipova, copiii din cadrul Centrului de Voluntariat Lipova, tinerii voluntari din cadrul Subfilialei de Cruce Rosie Lipova,elevii si profesorii din cadrul celor doua licee ale orasului Lipova – Liceul „Atanasie Marienescu” si Liceul „Sever Bocu” Lipova, firma SC Oechsler SRL –partener principal al proiectului, sprijiniti de Primaria  si Consiliul Local al Orasului Lipova, au facut posibile o serie de actiuni si evenimente, toate având un singur scop: ajutorarea persoanelor nevoiase.
Concert caritabil „Colindam Craciunul”
Una dintre cele mai importante a fost organizarea concertului de colinde ”Colindam Craciunul”, destinat sprijinirii micu?ei Olivia Nicola Dehelean, din Lipova, care sufera de o malforma?ie foarte grava.  A fost o adevarata sarbatoare a daruirii! Dorin?a de a o ajuta pe Olivia Nicola Dehelean, a adus pe scena concertului de colinde arti?ti îndragiti din zona, Corul de Camera „Capela Polifonica” din Arad, Emanuela Rump, precum ?i mul?i tineri frumo?i ?i talenta?i din ora?ul Lipova si nu numai. Cel care a luat initiativa organizarii acestui concert a fost Valentin Caldaras, el având asigurat sprijinul Primariei Orasului Lipova si a altor institutii din oras pentru realizarea acesui eveniment.
Proiectul caritabil „Craciunul pentru toti – Editia V”
Un alt proiect derulat în decembrie a fost "Craciunul pentru to?i", ajuns în acest an 2015 la edi?ia a V-a.
Urmarea a daruirii ?i bunata?ii de care au dat dovada elevii, înva?atorii ?i profesorii de la ?colile ?i liceele din Lipova, precum ?i al?i oameni din comunitatea lipovana, mai multe familii  cu situa?ie materiala dificila au beneficiat de alimente, dulciuri, haine, jucarii ?i alte bunuri. Faptul ca merita ca acest proiect sa fie derulat ?i în continuare a fost dovedit pe deplin si de aceasta data, dovezi foarte clare fiind sentimentele de bucurie din ochii copiilor, din ochii fiecarei persoane care a primit darurile oferite cu ajutorul oamenilor cu suflet din orasul Lipova si nu numai.
„În preajma sarbatorii Na?terii Domnului Isus Cristos suntem cu to?ii mai îngrijora?i de problemele celor de lânga noi, mai afecta?i de necazul celor de lânga noi, mai bucuro?i de binele celor de lânga noi. Astfel, fara sa ne dam seama, devenim ?i noi mai lini?ti?i ?i mai împaca?i suflete?te ca o rasplata cereasca, pentru ca, a?a cum spunea marele scriitor rus Tolstoi:  "Bunatatea înfrumuse?eaza via?a, împacând toate neîn?elegerile, ea limpeze?te ceea ce e  încurcat, u?ureaza ceea ce e greu, învesele?te ceea ce e trist.”
De-a lungul întregului an 2015 am avut bucuria colaborarii cu foarte multe persoane inimoase, cu dragoste fa?a de cei nevoia?i ?i cu dorin?a de a promova ?i de a sus?ine nevoile ?i interesele oamenilor din ora?ul nostru. A? vrea sa amintesc Primaria Ora?ului Lipova, pe d-na directoare Berindei Ovidu?a (Liceul Sever Bocu), pe dl. director Dontu Lucian (Grup ?colar Atanasie Marienescu), Adrian Antoche – presedinte Crucea Rosie Lipova, precum si pe reprezentantii firmei SC Oechsler SRL – parteneri principali ai acestui proiect.
În numele membrilor AMC Betleem Lipova ?i ai Centrului de Voluntariat Lipova, pentru toate lucrurile bune petrecute împreuna în anul 2015, mul?umesc celor aminti?i mai sus ?i tuturor colaboratorilor no?tri. Sa ave?i un An Nou mai bun, binecuvântat cu sanatate si belsug pe masa! ”, a transmis coordonatoarea proiectului „Craciunul pentru toti” – Monica Urs.                                                                      
Ultima luna a anului 2015 si implicit finalul anului 2015, un an plin cu evenimente si actiuni diverse, nu putea sa fie marcata într-un mod mai frumos, decât cu multe acte caritabile, care au adus la fel ca si în anii anteriori, în perioada Sarbatorilor de iarna o mare fericire în sufletele celor nevoiasi, dar si în sufletele celor care au daruit.
La început de An Nou, în numele Primariei si Consiliului Local al Orasului Lipova, nu putem decât sa transmitem cele mai sincere si din suflet multumiri tuturor celor care au facut posibile astfel de evenimente si proiecte atât de speciale si importante pentru cei carora le-au fost dedicate si sa speram la un viitor frumos, un viitor al actelor de binefacere, un viitor care sa fie o continuare cât mai frumoasa si fructuoasa a evenimentelor si actiunilor caritabile realizate pâna acum, a tuturor faptelor si initiativelor realizate din suflet pentru suflet.

 

Alte imagini:
 • AU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASEAU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
 • CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEANCONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • ECHIPA DE VOLUNTARI CRE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR ECHIPA DE VOLUNTARI CRE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR
 • IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA
 • O PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASEO PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE

 • Delegatia germana a fost primita la Primaria Orasului Lipova
  Delegatia germana a fost primita la Primaria Orasului Lipova
 • Echipa Crucea Rosie Lipova
  Echipa Crucea Rosie Lipova
 • Echipa de Liceu la proba practica,in timpul concursului
  Echipa de Liceu la proba practica,in timpul concursului
 • Echipa de sanitari a inmanat la final si diplome participantilor la competitiile sportive
  Echipa de sanitari a inmanat la final si diplome participantilor la competitiile sportive
 • Echipa de tineri voluntari care s-a ocupat de impartirea ajutoarelor umanitare
  Echipa de tineri voluntari care s-a ocupat de impartirea ajutoarelor umanitare
 • Echipajul câştigator de Gimnaziu clasa a VII-a A, de la Grup Scolar Atanasie Marienescu Lipova,
  Echipajul câştigator de Gimnaziu clasa a VII-a A, de la Grup Scolar Atanasie Marienescu Lipova,
 • Echipamente medicale si alte materiale primite din partea prietenilor din Germania
  Echipamente medicale si alte materiale primite din partea prietenilor din Germania
 • MARTIE 2015 CAMPANIE CRUCEA ROSIE
  MARTIE 2015 CAMPANIE CRUCEA ROSIE
 • Membrii echipei de sanitari au acordat primul ajutor elevilor participanti
  Membrii echipei de sanitari au acordat primul ajutor elevilor participanti
 • Membrii echipelor de sanitari din orasul Lipova la faza judeteana a concursului Sanitarii Priceputi
  Membrii echipelor de sanitari din orasul Lipova la faza judeteana a concursului Sanitarii Priceputi
 • Membrii Subfilialei de Crucea Rosie Lipova
  Membrii Subfilialei de Crucea Rosie Lipova
 • Reprezentatntii Crucea Rosie Lipova au vizitat la domiciliu familiile nevoiase si le-au donat diverse ajutoare colectate
  Reprezentatntii Crucea Rosie Lipova au vizitat la domiciliu familiile nevoiase si le-au donat diverse ajutoare colectate
 • Sanitarii de la Crucea Rosie Lipova au fost alaturi de copiii accidentati in cadrul competitiilor sportive de pe stadion
  Sanitarii de la Crucea Rosie Lipova au fost alaturi de copiii accidentati in cadrul competitiilor sportive de pe stadion
 • AU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
  AU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
 • CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
  CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • ECHIPA DE VOLUNTARI CRE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR
  ECHIPA DE VOLUNTARI CRE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR
 • IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN
  IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA
  MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA
 • O PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
  O PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE