PRIMARIA LIPOVA

 • Slide 1
 • Slide 4
 • Slide 3
 • Slide 2
 • Slide 5
 • Slide 6
 1. FaceBook
 2. Google Plus
 3. Twitter
 4. Pinterest

PRIMĂRIA LIPOVA

Adresa: Str. N. Balcescu, nr. 26
Lipova, Jud. Arad, Romania
Nr.Tel: 0257-561.133
Nr.Fax: 0257-563.067
Adresa E-mail:
contact@primarialipova.ro
Adresa Website:
www.primarialipova.ro


Centrul de Voluntariat Lipova

 1. Prezentare
 2. Noutati
 3. Galerie FotoInformatii de contact:

Centrul Judeţean de Voluntariat Filiala Lipova

Informaţii de contact:

 • Adresa: Str. Nicolae Bălcescu nr.25
 • Nr. telefon: 0729328329 - coordonator asistent social Monica Urs

Prezentare:

Centrul Judeţean de Voluntariat Lipova funcţionează sub ORGANIZAŢIA NON GUVERNAMENTALĂ  (ONG)  AMC Betleem Lipova şi are prevăzut în statut mai multe activităţi sociale, ajutorare vârstntici şi familii defavorizate, informare şi educare a copiilor, activităţi culturale, competiţii sportive, activităţi de igienizare şi protectia mediului, activităţi cu scopul de a dezvolta deprinderi de viaţă, campanii împotriva traficului de persoane, împotriva violenţei, campanii antidrog, promovarea drepturilor copilului etc . 

Centrul de voluntariat are aproximativ 80 de voluntari, elevi ai Liceului « Atanasie Marienescu » Lipova, ai Liceului « Sever Bocu » Lipova, tineri studenţi, cetăţeni ai oraşului Lipova.

Centrul Judeţean de Voluntariat Filiala Lipova desfăşoară în fiecare an, o serie de acţiuni în folosul comunităţii, acţiuni la care au participat de fiecare dată elevi ai Liceului Atanasie Marienescu, Liceul Sever Bocu, dar şi voluntari din cadrul altor asociaţii.

Pentru ca aceştia să fie pregătiţi în domeniul voluntariatului, în cadrul asociaţiei AMC Betleem din Lipova a avut loc un curs de  formare al voluntarilor, curs care a avut loc datorită sprijinului acordat de preşedintele AMC Betleem Lipova, domnul inginer Pop Moise care a asigurat locaţia şi  materialele necesare desfăşurării în condiţii bune a cursului.

De asemenea tinerii voluntari şi asociaţiile care susţin acţiunile de voluntariat sunt recompensate în cadrul Galei Voluntariatului, eveniment care este organizat în luna ianuarie a fiecărui an şi care adună cu fiecare an ce trece, tot mai multe persoane, ajungându-se în prezent la peste 150 de persoane participante. Printre invitaţii din cadrul fiecărei gale, se numără voluntarii din cadrul diverselor asociaţii colaboratoare, dar şi reprezentanţii administraţiei locale, ai liceelor din oraşul Lipova şi ai Poliţei Lipova.

Centrul Judeţean de Voluntariat filiala Lipova desfăşoară periodic, diverse acţiuni, dintre atât acţiuni  de ecologizare, cât şi acţiuni de plantare pomi. Acestea au loc de obicei la începutul primăverii,  în luna martie, dar şi în alt perioade ale anului, atunci când este nevoie. În cadrul acestor acţiuni, se plantează câteva sute de pomi şi sunt strânse deşeurile din oraş, în diferite zone : zona dinspre Bai, drumul care duce spre Şiştarovaţ, malul Mureşului, Radna, Şomiş, dar si în zonele din jurul şcolilor, grădiniţelor şi parcurilor din oraşul Lipova. Pe lângă toate aceste acţiuni, membrii Centrului Judeţean de Voluntriat, în colaborare cu Fundaţia AMC Betleem şi alte instituţii din oraş, se implică periodic şi în organiozarea unor evenimente caritabile, spectacole artistice, organizate cu diferite ocazii – Crăciun, Paşte, 1 Iunie, 1 Marti, 8 Martie etc. - , precum şi la alte acţiuni sociale, educative, unele dine le fiind organizate la nivel naţional.

 Aceste acţiuni sunt posibile cu sprijinul Primăriei Oraşului Lipova şi altor instituţii locale, care asigură de fiecare dată suportul material pentru buna desfăşurare a acţiunilor .

 De asemenea reprezentanţii Poliţiei Lipova şi ai Poliţei Locale, asiguă cu fiecare ocazie când este nevoie,  protecţie şi pază, astfel încât pe parcursul desfăşurării acţiunilor să nu existe niciun eveniment  nedorit.

Coordonatoarea Centrului de Voluntariat Filiala Lipova, este doamna Monica Urs, care alături de voluntarii lipovani, reuşesc să realizeze lucruri extraordinare pentru oraş, dar mai ales pentru comunitatea locală.  

Voluntarii desfăşoară toate aceste acţiuni cu mare entuziasm, principalul obiectiv urmărit fiind acela de a se crea un mediu mai curat pentru Oraşul Lipova.

«Rolul tuturor acestor acţiuni, pe care noi, voluntarii le desfăşurăm, a fost şi va fi mereu acela de a demonstra că există un mare interes pentru sănătatea mediului, pentru bunăstarea oamenilor din jur, pentru dezvoltarea personală a fiecăruia atât din punct de vedere educativ, cât şi social sau cultural.

 Mesajul principal al tutror voluntarilor nu este altul decât acela că ne pasă, ne pasă de sănătatea mediului  în care trăim, de comunitatea noastră. » , a declarat Monica Urs coordonatoarea Centrului de Voluntariat Filiala Lipova

Acţiune de igienizare şi plantare pomi pe raza oraşului Lipova

Vineri, 20 Martie, 2015    /    894 accesari


Aşa cum s-a obişnuit în fiecare an, începutul primăverii aduce vremea frumoasă şi odată cu ea, diverse acţiuni pentru îngrijirea naturii şi a mediului înconjurător.

Prima acţiune din acest an organizată în oraşul Lipova, Acţiunea de igienizare şi plantare pomi pe raza oraşului Lipova „PRIETENII  NATURII, APĂ ŞI  AER  CURAT=SĂNĂTATE”, a avut loc vineri – 20.03.2015 şi a avut ca principal scop promovarea unui mediu natural sănătos, curat, dar şi crearea unei imagini frumoase a oraşului şi împrejurimilor, o imagine curată, împrospătată şi igienizată.

          Acţiunea de igienizare şi plantare pomi pe raza oraşului Lipova, a fost organizată de Primăria Oraşului Lipova, în colaborare cu :

 • Liceul „Atanasie Marienescu”
 • Ocolul Silvic Lipova
 • Ocolul Silvic Radna
 • Centrul Judeţean de Voluntariat – Filiala Lipova
 • SGA Arad – Sistem hidrotehnic Lipova
 • Asociaţia EXCELSIOR ARAD
 • Parcul Naţional LUNCA  MUREŞULUI, Arad

            Fiind o acţiune foarte amplă, aceasta  a fost desfăşurată cu ajutorul unui număr foarte mare de voluntari, elevi din cadrul Liceului Atanasie Marienescu Lipova, dar şi reprezentanţi ai instituţiilor colaboratoare.

În total, la acţiune au participat peste 200 de elevi, profesori coordonatori şi reprezentanţi ai ocoalelor silvice Lipova şi Radna, ai Centrului de Voluntariat Filiala Lipova şi ai SGA Arad – Sistem hidrotehnic Lipova.

 

Asociaţia EXCELSIOR  ARAD şi Parcul Natural LUNCA  MUREŞULUI Arad au fost prezenţi la Lipova

            În acest an, acţiunea a avut invitaţi noi, la aceasta participând şi reprezentanţi ai Asociaţiei EXCELSIOR ARAD şi ai Parcului Natural LUNCA  MUREŞULUI Arad, care au dat startul acţiunii prin două prezentări cu slide-uri, susţinute în faţa tuturor elevilor şi organizatorilor, la Centrul Recreativ Orăşenesc Lipova.

Aici, toţi cei care au participat la această amplă acţiune de igienizare şi plantare pomi, au fost invitaţi să participe, înainte de a pleca pe teren, la o prezentare foarte interesantă şi frumoasă despre natură, mediul înconjurător, dar mai ales despre importanţa tuturor resurselor pe care natura ni le oferă şi conservarea acestora într-un mod cât mai corect, susţinută de reprezentanţii celor două asociaţii: EXCELSIOR Arad şi Parcul Natural LUNCA  MUREŞULUI Arad.

Odată cu finalizarea celor două prezentări, au fost organizate echipele de voluntari, care s-au împărţit în toate cele 8 zone stabilite pentru igienizare şi plantare pomi. S-a încercat acoperirea cât mai multor zone, atât din oraş, cât şi zone din jurul oraşului, cele 8 zone cuprinse în cadrul acţiunii fiind:

1. Intrare  în  Lipova (Neudorf) – igienizarea zonei şi  plantare pomi

2. Băile Lipova – igienizarea zonei

3. Zona de picnic de la ieşirea din Lipova spre Ususău – plantare pomi (tei, stejar roşu şi paltin , 70 de puieţi)

4. Zona Malul Mureşului (zona din spatele Parcului Mare) – igienizarea zonei şi plantare pomi (140 de puieţi)

5. Zona ariei naturale protejate din Şoimoş – igienizarea zonei

6. Zona Valea Mare – igienizarea zonei

7. Zona  Lipoviţa – igienizarea zonei

8. Zona Valea Şoimoşului – igienizarea zonei

Atât Primăria Oraşului Lipova, cât şi reprezentanţii instituţiilor locale implicate, au asigurat tot ceea ce a fost necesar: saci menajeri, mănuşi, unelte pentru plantarea pomilor; aceştia au pus la dispoziţie în jur de 300 de puieţi (tei, stejar roşu şi paltin) şi au asigurat realizarea gropilor pentru plantarea acestora. De asemenea, reprezentanţi ai primăriei au asigurat transportul voluntarilor în zonele de la ieşirile din oraş, precum şi transportul uneltelor şi puieţilor în fiecare zonă unde a fost necesar.

Astfel că au fost luate toate măsurile necesare pentru ca acestă amplă acţiune să se desfăşoare în cele mai bune condiţii, iar echipele organizate să ajungă în fiecare dintre spaţiile prevăzute, în cel mai scurt timp.

Echipele de voluntari, s-au ocupat de tot ceea ce înseamnă igenizarea zonelor şi plantarea unor noi copaci în spaţiile stabilite, fiind desfăşurate activităţi precum: tăiere copaci vechi, curăţirea zonelor de vegetaţia uscată, plantarea altor copaci etc.

În realizarea acestei ample acţiuni Primăria Oraşului Lipova a avut o serie de colaboratori, sprijinul acestora fiind unul de mare importanţă, în vederea îndeplinirii obiectivelor stabilite.

 Pe această cale, reprezentanţii Primăriei Oraşului Lipova doresc să transmită mulţumiri speciale: reprezentanţilor Liceului Atanasie Marienescu Lipova – Lucian Donţu – director , Herrling Ioan – director adjunct şi profesorilor coordonatori, reprezentatnţilor Ocolului Silvic Lipova şi Ocolului Silvic Radna, reprezentanţilor SGA Arad – Sistem Hidrotehnic Lipova, reprezentanţilor Asociaţiei EXCELSIOR ARAD şi ai Parcului Natural LUNCA  MUREŞULUI Arad şi nu în ultimul rând mulţumiri Centrului Judeţean de Voluntariat – Filiala Lipova şi reprezentantei acestuia, doamnei Monica Urs pentru sprijin şi implicare.

De asemenea mulţumiri speciale sunt transmise tuturor elevilor voluntari din cadrul Liceului Atanasie Marienescu şi din cadrul Centrului de Voluntariat – Filiala Lipova.

Echipele de voluntari au desfăşurat această acţiune cu mare entuziasm, prin acţiunea de igienizare şi plantare pomi „PRIETENII  NATURII, APĂ  ŞI  AER  CURAT = SĂNĂTATE”,   principalul obiectiv urmărit fiind acela de a se crea un mediu mai curat, mai sănătos , mai frumos pentru oameni, pentru Oraşul Lipova, pentru natura înconjurătoare.

 

Alte imagini:
 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • Corul Concertino de la Liceul Atanasie Marienescu, alaturi de prof. Ioana Zelenin
  Corul Concertino de la Liceul Atanasie Marienescu, alaturi de prof. Ioana Zelenin
 • CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
  CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • Elevii alaturi de coordonatorii lor au pregatit banner-ul  pentru a sustine Marsul pentru Viata si in anul 2015
  Elevii alaturi de coordonatorii lor au pregatit banner-ul pentru a sustine Marsul pentru Viata si in anul 2015
 • Elevii de la Liceul Atanasie Marieenscu au fost premiati la finalul spectacolului pe care l-au pregatit
  Elevii de la Liceul Atanasie Marieenscu au fost premiati la finalul spectacolului pe care l-au pregatit
 • Grupul de voluntari care s-a ocupat de igienizarea zonei  Ariei protejate din Soimos, coordoanti de Monica Urs
  Grupul de voluntari care s-a ocupat de igienizarea zonei Ariei protejate din Soimos, coordoanti de Monica Urs
 • O parte din ajutoarele care s-au strans in cadrul proiectului Craciunul pentru toti, editia a IV-a
  O parte din ajutoarele care s-au strans in cadrul proiectului Craciunul pentru toti, editia a IV-a
 • PLANTARE POMI LIPOVA MALUL MURESULUI ZONA DE PICNIC
  PLANTARE POMI LIPOVA MALUL MURESULUI ZONA DE PICNIC
 • Trupa Betleeem a oferit un spectacol foarte frumos publicului
  Trupa Betleeem a oferit un spectacol foarte frumos publicului
 • VARIANTA FINALA AFIS
  VARIANTA FINALA AFIS
 • Voluntarii implicati in toate actiunile desfasurate in anul 2014, au fost premiati cu diplome
  Voluntarii implicati in toate actiunile desfasurate in anul 2014, au fost premiati cu diplome
 • AU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
  AU FOST ADUNATE DIVERSE AJUTOARE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
 • ECHIPA DE VOLUNTARI CARE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR
  ECHIPA DE VOLUNTARI CARE S-A OCUPAT DE IMPARTIREA AJUTOARELOR
 • IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN
  IMPREUNA CU FAMILIA MICUTEI OLIVIA NICOLA DEHELEAN
 • MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA
  MONICA URS,COORDONATOAREA PROIECTULUI CRACIUNUL PENTRU TOTI, ALATURI DE ADRIAN ANTOCHE,PRESEDINTE CRUCEA ROSIE LIPOVA
 • O PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE
  O PARTE DIN AJUTOARELE PENTRU FAMILIILE NEVOIASE

http://ec.europa.eu/solvit/index_ro.htm
https://sgg.gov.ro/new/guvernare-transparenta-deschisa-si-participativa-standardizare-armonizare-dialog-imbunatatit-cod-sipoca-35/

PRIMĂRIA ORAȘULUI LIPOVA utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.primarialipova.ro. Vă aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC (”Directiva E-Privacy”) și de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a accestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (”Regulamentul GDPR”).Politica de cookies sau/si Politica de Confidentialitate si dorim sa confirmi acordul tau.