Centrul de Voluntariat Lipova

Informaţii de contact:

• Adresa: Str. Nicolae Bălcescu nr.25
  • Nr. telefon: 0729328329 - coordonator asistent social Monica Urs

Centrul Judeţean de Voluntariat Lipova funcţionează sub ORGANIZAŢIA NON GUVERNAMENTALĂ  (ONG)  AMC Betleem Lipova şi are prevăzut în statut mai multe activităţi sociale, ajutorare vârstntici şi familii defavorizate, informare şi educare a copiilor, activităţi culturale, competiţii sportive, activităţi de igienizare şi protectia mediului, activităţi cu scopul de a dezvolta deprinderi de viaţă, campanii împotriva traficului de persoane, împotriva violenţei, campanii antidrog, promovarea drepturilor copilului etc .

Centrul de voluntariat are aproximativ 80 de voluntari, elevi ai Liceului « Atanasie Marienescu » Lipova, ai Liceului « Sever Bocu » Lipova, tineri studenţi, cetăţeni ai oraşului Lipova.

Centrul Judeţean de Voluntariat Filiala Lipova desfăşoară în fiecare an, o serie de acţiuni în folosul comunităţii, acţiuni la care au participat de fiecare dată elevi ai Liceului Atanasie Marienescu, Liceul Sever Bocu, dar şi voluntari din cadrul altor asociaţii.

Pentru ca aceştia să fie pregătiţi în domeniul voluntariatului, în cadrul asociaţiei AMC Betleem din Lipova a avut loc un curs de  formare al voluntarilor, curs care a avut loc datorită sprijinului acordat de preşedintele AMC Betleem Lipova, domnul inginer Pop Moise care a asigurat locaţia şi  materialele necesare desfăşurării în condiţii bune a cursului.

De asemenea tinerii voluntari şi asociaţiile care susţin acţiunile de voluntariat sunt recompensate în cadrul Galei Voluntariatului, eveniment care este organizat în luna ianuarie a fiecărui an şi care adună cu fiecare an ce trece, tot mai multe persoane, ajungându-se în prezent la peste 150 de persoane participante. Printre invitaţii din cadrul fiecărei gale, se numără voluntarii din cadrul diverselor asociaţii colaboratoare, dar şi reprezentanţii administraţiei locale, ai liceelor din oraşul Lipova şi ai Poliţei Lipova.

Centrul Judeţean de Voluntariat filiala Lipova desfăşoară periodic, diverse acţiuni, dintre atât acţiuni  de ecologizare, cât şi acţiuni de plantare pomi. Acestea au loc de obicei la începutul primăverii,  în luna martie, dar şi în alt perioade ale anului, atunci când este nevoie. În cadrul acestor acţiuni, se plantează câteva sute de pomi şi sunt strânse deşeurile din oraş, în diferite zone : zona dinspre Bai, drumul care duce spre Şiştarovaţ, malul Mureşului, Radna, Şomiş, dar si în zonele din jurul şcolilor, grădiniţelor şi parcurilor din oraşul Lipova. Pe lângă toate aceste acţiuni, membrii Centrului Judeţean de Voluntriat, în colaborare cu Fundaţia AMC Betleem şi alte instituţii din oraş, se implică periodic şi în organiozarea unor evenimente caritabile, spectacole artistice, organizate cu diferite ocazii – Crăciun, Paşte, 1 Iunie, 1 Marti, 8 Martie etc. - , precum şi la alte acţiuni sociale, educative, unele dine le fiind organizate la nivel naţional.

Aceste acţiuni sunt posibile cu sprijinul Primăriei Oraşului Lipova şi altor instituţii locale, care asigură de fiecare dată suportul material pentru buna desfăşurare a acţiunilor .

De asemenea reprezentanţii Poliţiei Lipova şi ai Poliţei Locale, asiguă cu fiecare ocazie când este nevoie,  protecţie şi pază, astfel încât pe parcursul desfăşurării acţiunilor să nu existe niciun eveniment  nedorit.

Coordonatoarea Centrului de Voluntariat Filiala Lipova, este doamna Monica Urs, care alături de voluntarii lipovani, reuşesc să realizeze lucruri extraordinare pentru oraş, dar mai ales pentru comunitatea locală.

Voluntarii desfăşoară toate aceste acţiuni cu mare entuziasm, principalul obiectiv urmărit fiind acela de a se crea un mediu mai curat pentru Oraşul Lipova.

«Rolul tuturor acestor acţiuni, pe care noi, voluntarii le desfăşurăm, a fost şi va fi mereu acela de a demonstra că există un mare interes pentru sănătatea mediului, pentru bunăstarea oamenilor din jur, pentru dezvoltarea personală a fiecăruia atât din punct de vedere educativ, cât şi social sau cultural.

Mesajul principal al tutror voluntarilor nu este altul decât acela că ne pasă, ne pasă de sănătatea mediului  în care trăim, de comunitatea noastră. » , a declarat Monica Urs coordonatoarea Centrului de Voluntariat Filiala Lipova

„MOŞ CRĂCIUN CU SUFLET – MÂINI CARE AJUTĂ”, campania caritabilă care a ajuns în casele a peste 100 de persoane nevoiaşe din oraşul Lipova

Vineri, 12 Ianuarie, 2018    /    1010 accesari

Click AICI pentru a accesa stirea.

Corul Concertino de la Liceul Atanasie Marienescu, alaturi de prof. Ioana Zelenin
    CONCERT CARITABIL PENTRU OLIVIA NICOLA DEHELEAN
    Elevii alaturi de coordonatorii lor au pregatit banner-ul pentru a sustine Marsul pentru Viata si in anul 2015
    Elevii de la Liceul Atanasie Marieenscu au fost premiati la finalul spectacolului pe care l-au pregatit