Casa de Cultură a Oraşului Lipova

Adresa: – Str. Nicolae Titulescu, nr.10, Lipova, Jud. Arad

Telefon: - 0257/561133

Cladirea Casei de Cultura a orasului Lipova, construita la sfârsitul secolului XIX a avut în primele decenii de viata functiunea de hotel si restaurant sub denumirea de „Hotel Central”. Cu mici modificari în anul 1946 se înfiinteaza Casa de Cultura a orasului. În locul salii restaurantului se amenajeaza sala de spectacole si scena, iar din doua camere de la etaj se amenajeaza balconul. Din hol, în partea dreapta sunt alte doua încaperi, devenite sala pentru repeitie si garderoba pentru trupele de artisti profesionisti sau amatori ce dadeau spectacole la Lipova. E sub poarta principala se intra intr-o alta sala, care a fost folosita pentru sport, instruirea formatiunilor de dans si expozitii ocazionale. La etaj, fostele camere hoteliere au devenit birouri si sali pentru instructorii salariati, iar una mai mare a fost folosita ca sala de repetitii pentru formatiunile artisitice de amatori. Aceasta este denumita Sala Mica a Casei de Cultura.
În ultimii ani, întreaga cladire a ajuns într-o stare avansata de degradare, multe din spatii fiind nefunctionale. Dotarile existente au fost depasite din punct de vedere tehnic si iesite din uz, iar mobilierul din sala de spectacol si salile de repetitii era într-un procent destul de mare,  deteriorat.
Toate aceste aspecte au dus la realizarea unui proiect de reabilitare si modernizare a cladirii, proiect denumit „Reabilitarea, modernizarea si dotarea imobilului situat în Lipova, str. N.Titulescu, nr.10 cu destinatie de Casa de Cultura Orseneasca”. Proiectul a fost demarat în primavara anului 2015, finalizarea acestuia neavând un termen prestabilit, dupa ritmul lucrarilor, se preconizeaza însa ca acestea vor fi finalizate în anul 2016.
Scopul principal al acestui proiect este cresterea accesului populatiei la informatie, educatie, cultura si coeziune sociala, fiind astfel absolut necesara ridicarea calitatii spatiului existent.
Spatiile existente în aceasta cladire vor fi modificate si transformate, astfel:
-    La parter va exista o sala de spectacole, remobilata, cu o capacitate de 125 de locuri
-    La etaj, balconul existent deschis catre sala de spectacole va fi transformat într-o camera închisa cu functiunea de sala de conferinte, cu o capacitate de 28 de locuri
-    Vechiul cabinet de tehnica dentara din incinta cladirii va deveni sala de sport pentru antrenamente de dans sportiv si balet
-    În locul magazinului de piese auto care functiona în trecut în aceasta cladire, va fi înfiintata o sala de expozitii
-    Spatiul de sub scena se reamenajeaza ca si spatiu pentru orchestra, fiind astfel posibila organizarea unei game mai largi de evenimente
-    Spatiile pentru birouri se recompartimenteaza si vor deveni încaperi mai mari care permit desfpsurarea activitatilor cluburilor sportive sau sociale din oras
-    La parter si la etaj , grupurile sanitare vor fi recompartimentate
Din punct de vedere arhitecural, cladirea va primi în urma reabilitarii, o imagine cât mai apropiata de imaginea pe care avut-o initial în perioada interbelica. Investitia în acest poiect se doreste a fi una pe termen lung, acest imobil permitând prin forma si structura sa conversia cladirii astfel încât în viitor, aceasta cladire sa primeasca mai multe functiuni, benefice populatiei orasului Lipova si diverselor domenii de activitate desfasurate în oras din punct de vedere cultural, educativ sau social.

CURS DE DANSURI POPULARE LA CASA DE CULTURĂ A ORAȘULUI LIPOVA

Marti, 19 Februarie, 2019    /    855 accesari

Nu sunt imagini in galeria foto.